Beyin ve Sinir Sistemi Hakkında Sık Sorulanlar

Ara
 • Beynin uyku mekanizması nasıl çalışır?
  Hipofiz bezi, hipotalamus altında, onun uzantısı ve vücuttaki hormonal sistemin en büyük yöneticisidir.
 • Beyin felci nasıl bir rahatsızlıktır?
  Beyin felci, yani tıptaki adıyla serebral palsi, beynin gelişme süreci içinde, herhangi bir dönemde ortaya çıkan bir bozukluktur. Bu bozukluk olumsuz bir dış uyaran nedeniyle meydana gelir ve vücudun hareket sistemini ilgilendirir.
 • Beyin felci çocuklarda başka hangi sağlık sorunlarına yol açar?
  Beyin felci yani serebral palside sadece hareket sistemi etkilenmez. Çocukları bekleyen ve mücadele edilmesi gereken ilave sorunlar da yaratır. Sorun sadece kasların sertliğini gevşetmek ya da çözmek değildir.
 • Beyin felci tipleri nelerdir?
  Nörolojik olan veya olmayan her hastalıkta olduğu gibi, beyin felcinde de bir sınıflandırma vardır. Bu sınıflandırmanın çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle, sorunun altta yatan nedeninin şiddetini, bununla mücadele etme yeteneğini, tedavide başvurulacak uygulamaları ve alınacak tedbirlerin ölçüsünü ve yoğunluğunu belirlemek için gereklidir.
 • Beyin felcinin nedenleri nelerdir?
  Beyin felcinin nedenleri, beynin hareket merkezinin hangi dönemde zedelendiği ile ilişkilidir. Dolayısıyla bunların değerlendirilmesi gerekir.
 • Bebeklerde beyin felci nasıl teşhis edilir?
  Beyin felcinin teşhisinde, tıbbi hikaye son derece önemlidir. Gebelik sürecine ilişkin tıbbi hikaye, doğumun nasıl gerçekleştiği, doğum sırasında ve sonrasında yaşanan sorunların neler olduğu gibi durumların detaylı bilgileri gerekir.
 • Beyin felci tedavisinde ilaç kullanılır mı?
  Beyin felci tedavisinin merkezinde fizik tedavi ve rehabilitasyon yer alır. Eğer uygulanmakta olan bu tedavileri kolaylaştırıcı bir etkisi olacaksa, bazı ilaçlar kullanılabilmektedir.
 • Beyin felci tedavisinde uygulanan fizik tedavi yöntemleri nelerdir?
  Serebral palsi yani beyin felci tedavisinin ana öğesi hareket bölgesiyle ilgili sorunun doğru belirlenmesi ve bununla ilgili fizik tedavi yönteminin derhal başlatılmasıdır.
 • Bebeklerde beyin felci tedavisini kim yapar?
  Serebral palsi ya da beyin felcinin erken teşhis edilmesi, hem bebeğe uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi hem de zamanında müdahalenin gerçekleşmesi açısından son derece önemlidir.
 • Beyin felci olan çocuklara hangi cerrahi müdahaleler yapılır?
  Beyin felci olan hastaların tedavisinde yer alan ekipte, ortopedi ve beyin cerrahisinin çok önemli bir rolü vardır.
alternatif terapi