Çatlak Dudaklarla Baş Etmek İçin 5 İpucu

5. Enfeksiyon Tedavisi

Bazen yaralı dudakları düzeltmek için gerçekten bir doktor gerekir. Örneğin, dudaklarınız birleştikleri ağız kenarında çatlamışsa bu bir sorun olabilir, özellikle iltihap, kırmızılık, ağrılı yaralar veya sürekli yeniden açılan yarıklar oluşursa. Takviyeleri denedikten, çatlakları dilinizle dürtmeyi ve başka bir dudak tavsiyesini uygulamayı bıraktıktan sonra doktorunuzu arama zamanı.
Uzmanlar hala sürecin tam olarak nasıl ilerlediğini belirlemeye çalışıyor ama bu en olası senaryolardan biri. Ağız kenarlarını yalamak veya ovuşturmak, tam oturmayan takma dişler takmak veya bir besin eksikliğiyle uğraşmak gibi etmenlerin etki ettiğinden şüpheleniliyor.
Sonra pusuda bekleyen bir mantar veya bakteri enfeksiyonu ağzın nemli kenarlarına yerleşip sorunu alevlendirebilir. Yine de aklınızda bulunsun, bazen bu belirtiler daha da ciddi bir tıbbi sorunu işaret edebilir. O yüzden çatlak dudaklar reçetesiz ilaçlar, takviyeler ve dudak merhemleriyle tedavi edilebilirken bazen bir profesyonele başvurmak gerekebilir. İyi bir teşhisle, birçok insan sağlıklı dudaklara sahip olabilir.

Yorumlar