Cilt Kuruluğunu Azaltacak Öneriler

Nemlendirin, Nemlendirin, Nemlendirin

Kuru bir cildiniz varsa günlük olarak vücudunuza bolca nemlendirici sürmeniz gerekir. Banyo yaptıktan veya ellerinizi yıkadıktan hemen sonra cildiniz halen nemliyken bunu yapmanız bilhassa önemlidir. Ama ilk gördüğünüz şişeye el atarak da fazla aceleci olmayın. Tüm nemlendiriciler aynı değildir. İşte size kuru ve kaşıntılı bir cilde en iyi gelen nemlendiriciyi nasıl seçmeniz gerektiğine dair önerilerimiz:
Yoğun, cilde nüfuz eden ve yapışkan bir nemlendirici seçin. Cilt sağlığı uzmanları, vazelin gibi merhemlerin (yumuşatıcı) en iyi seçenek olduğunu söylüyorlar. Cilt gözeneklerinin kapanmasına ve böylelikle su kaybının önlenmesine yardımcı olurlar. Ama verdiği yağlı his, bazıları için vazgeçme nedeni olabilir. Kremler, sonraki en iyi seçenektir. Losyonlar, son çareniz olmalıdır. Losyonlar temelde su bazlıdır ve cilde uygulandıklarında su çabucak buharlaşır. Nemin cildinizde tutulmasında daha az işe yararlar.
Nemlendiriciler, boya, güzel koku ve başka olası tahriş edici maddeler içermemelidir. Etiketinde hipoalerjenik (alerji oluşturma riski düşük) olduğu belirtilen ürünü alın. Bu, nemlendiricinin sizi daha da kaşındıracak şekilde alerjik bir reaksiyona neden olma ihtimalinin daha az olduğu anlamına gelir.
Evde bir cilt kremi veya merhemi mevcut değilse, hızlı bir tarif için mutfağa gidin. Sıvı ve katı yağları ısıtıp kullanmak da ticari nemlendiriciler kadar işe yarayabilir, ayrıca pahalıya mal olmazlar.
Sık aralıklarla el yıkamak da çoğu zaman cilt kuruluğuna neden olur. Lavabonun yanına bir şişe el nemlendiricisi (krem veya merhem) bırakın, böylelikle ellerinizi her yıkadığınızda kullanabilirsiniz. 

Yorumlar