Bebeklerde nedensiz ağlama ve gaz sancısı testi

Teskin edilemeyecek şekilde ağlayan bebeklerde genellikle şu problem olabilir:

Bebeğiniz hiç durmadan ağlıyor gibi görünüyorsa, bebek doktorunuzu arayınız. Çocuğunuzda kulak veya idrar yolları iltihabı, reflü, ateş veya başka bir ciddi hastalık olabilir. Bununla birlikte eğer bebeğiniz sağlıklıysa ve karnı tok olduğu halde ağlamaya başladığında saatlerce susmuyorsa, bu, birçok uzmana göre önemil bir gaz sancısı belirtisidir. Bebeğinizin yarattığı bütün o karmaşa, belki sadece biraz hava yuttuğu ve gaz sancısı çektiği anlamına gelmektedir. Bütün bunlar sizi ve çocuğunuzu çaresiz bırakıyor görünse de, gaz sancısının normal ve sağlıklı bir şey olduğunu ve suçun sizde olmadığını bilin.

Bebeklerde ağlamaya şunlar neden olabilir:

Uzmanlar bebeklerde nedensiz ağlamanın (kolik) sebebinden emin değiller. Fakat her bebek doktoru ve anne baba şundan kesinlikle emindir: Kolik demek mızmız bebek demektir. Bilimsel araştırmalar kolik için tek bir sebep gösteremese de gaz, reflü, laktoz intoleransı, sindirim yollarında gelişme eksikliği, hormon seviyelerinin yükselmesi veya sadece bebeğin karakteri gibi çeşitli sebepler var olabilmektedir. Doğru teşhis için mutlaka bebek doktorunuzla görüşünüz.

Bebekte gaza şunlar neden olabilir:

Bebeklerde gazın birçok nedeni olabilir. Eğer emziriyorsanız sizin beslenmeniz, bebeğinizin beslenmesi ve bebeğin ağlarken veya beslenirken hava yutması bu sebeplerdendir. Bazı bebekler annenin beslenmesindeki süt ürünlerinden dolayı gaz yaparlar. Fakat sakın bebek doktoruna sormadan kendi beslenmenizde veya bebeğinizin beslenmesinde değişiklik yapmayın. Küçük bebeklerde beslenmesi nasıl olursa olsun bir miktar gaz olur. Bu normaldir. Ayrıca unutmayın ki gaz bir kolik nedeni değildir. Koliği tanımlayan şey, bebeğin sık sık ve teskin edilemez şekilde ağlamasıdır. Bununla birlikte bebeğinizin ağlamasının birçok nedeni olabilir ve gazın verdiği rahatsızlık hiç kuşkusuz bunlardan biridir.

Kolik her zaman kendiliğinden geçer:

Zaman size çalışıyor: Bebeğin koluğu sonsuza kadar sürmez! Mızmız bebek sahibi her yorgun anne baba için çok iyi bir haber bu. Genelde bebeğiniz üç dört aylık olunca kolik kendiliğinden kaybolur. Bu süre geçtikten sonra bebeğiniz hala kolik gibiyse, çocuk doktorunuzla konuşun. Çünkü bebeğinizin büyük ihtimalle enfeksiyon, reflü veya benzeri bir tıbbi sorunu var.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

My daughter suffers from hypothyroidizm and recently she received lactaction, she has 2 children and is 35 years old.We are from Macedonia and we woul... devamı

Ağlayan bebeği şu şekilde teskin edebilirsiniz:

Karşı karşıya olduğunuz şeyin kolik olduğundan emin olduğunuzda, bebeğinizin mamasını, beslenme saatlerini veya emzirme şişesindeki emziği değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bebek emziren anneler kafein veya süt gibi ürünlerden kaçınmak isteyebilirler. Süt ürünlerini beslenmenizden çıkarmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Çünkü bu ürünler bazı önemli besin maddelerini içeriyor olabilir. Bazı bebeklerde sallama işe yararken, bazı bebeklerde masaj, emzik, banyo işe yaramaktadır. Ayrıca çocuğunuzun geğirirken hava yutmasını önlemek için, onu farklı bir şekilde tutmayı deneyebilirsiniz. Bebek bakımını üstlenen sağlık görevlisi, kuruluşundan veya diğer anne ve babalardan faydalı ipuçları öğrenebilirsiniz.

Bebeğin gazını şu şekilde azaltabilirsiniz:

Bebekte gaz kolik gibi değildir, nedeni bulunabilir ve çözümü üretilebilir. Örneğin emziren bir anne beslenmesini değiştirip, süt ürünleri veya soğan, lahana ve fasulyeler gibi gaz üreten besinleri azaltabilir (Beslenmenizden belli yiyecekleri çıkarmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz, çünkü bunların içerdiği kimi önemli besin maddeleri için takviye hapı kullanmanız gerekebilir). Şişeyle emzirilen bebekler beslenirken çok fazla hava yutabilirler, bu yüzden kavisli şişeler veya emildikçe çöken yumuşak şişeler faydalı olabilir. Beslenme sırasında belli aralıklarla bebeğinizi geğirterek gazını almak da faydalı olabilir. Eğer meme veriyorsanız, memeyi her değiştirdiğinizde bebeği geğirtmeye çalışın. Bebeğinizin karnını saat yönünde yumuşak bir şekilde ovalamak gaz çıkarmasına yardım edebilir.

Şu tedaviler koliğe yardımcı olabilir:

Kolik kürleri genelde pek işe yaramazlar. Bunun nedeni koliğin tek bir sebebi olmamasıdır, bu yüzden tek bir kürü yok. Gaz ilaçları aşırı gazı olan bebeklere fayda verebilir, eğer problem regürtasyon ise reflü ilaçları da faydalı olabilir. Fakat unutmamalı ki her ne kadar anne ve babalar bebeklerinin koliğinin bir ilaçla, beslenmedeki bir değişiklikle veya başka bir şekilde iyileştiğine inansa da, kolik bir süre sonra kendi kendine yok olan bir şeydir. Herhangi bir reçetesiz ilaca kullanmadan önce, bebeğinizin doktoruyla görüşün.

Şu durumlarda doktor aranmalıdır:

Sürekli ağlayan bebek insanı tüketir, ne yapacağını bilemez hale getirir ve suçluluk hissi yaratır. Fakat bunları yaşayan tek insan siz değilsiniz, kolikli bebeği olan bütün herkes aynı şeyi yaşıyor. Yani sayısız anne baba. Bu yüzden durumu idare etmek zorlamaya başladığında yardım isteyin. Kesinlikle sizi anlayan birini bulursunuz. Eğer çocuğunuzun kilo almadığını, ateşi olduğunu veya kolik ağlaması beş aydan uzun sürerse, bir bebek doktoruyla görüşmeniz gerekir. Belki de sorun reflü gibi bir sağlık sorunudur.