Atıştırmalıkların kabızlığı hafifletmeye ve sindiriminizi geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Sindirim sağlığı için en önemli besin aşağıdakilerden hangisidir?

Lif, diyetinize eklediği kütleyle sindirim atıklarının, sindirim yolu boyunca normal olarak dışarı atılacak şekilde hareket etmesini sağlar. Çoğumuz, sindirim sağlığı için önerilen miktar olan günde 25-28 gram lifin sadece yarısını alıyoruz. Meyve ve kuru meyveler, sebzeler, tam tahıllar, kepek, fasulye, kabuklu yemişler ve tohumlar iyi lif kaynaklarıdır.

İshaliniz varsa en yararlı atıştırmalıklar hangileridir?

Kuru meyveler, fasulye ve yulaf gibi besinlerle beslenmenize çözünür lif eklemek, fazla sıvının emilmesine ve dışkının daha sıkı olmasına yardımcı olabilir. Çözünür lif, yiyeceklerin sindirim yolu boyunca hareketini yavaşlatır ve dışkının yumuşak olmasını engeller. Çözünür lif ayrıca kolesterolün düşmesine ve kandaki şeker seviyesinin kontrol edilebilmesine yardımcı olur.

Kabızlık varsa en yararlı atıştırmalıklar hangileridir?

Kuru erik veya erik suyu, fenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler gevşeme sağlayarak kabızlığı önleyebilir veya rahatlatabilir. Kuru erik ayrıca çözünür ve çözünmez lif içerir. Kuru erik ve erik suyu düzenli sindirim sağlığı için yıllardır kullanılır.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

My daughter suffers from hypothyroidizm and recently she received lactaction, she has 2 children and is 35 years old.We are from Macedonia and we woul... devamı

Hangi atıştırmalıklar hazımsızlığı büyük olasılıkla yatıştırabilir?

Muz, elma püresi, kızarmış ekmek, jöle ve krakerler gibi yatıştırıcı gıdalar mide asidinin bir kısmını mide duvarını tahriş etmeden emerek mideyi rahatlatmaya yardımcı olur. Kusma olduğunda berrak sıvılar (elma suyu, çay, et suyu, sporcu içecekleri) gibi basit gıdaları tercih edin. Tost, muz ve pirinç gibi sindirimi kolay gıdalara yavaş yavaş geçin.

Sağlıklı bir beslenmede, günde kaç atıştırmalık olmalıdır?

Günde 2 ila 3 kez sağlıklı atıştırmalık yiyecekler tüketmek, kan şekerini kontrol etmek, enerjiyi artırmak ve kilo kontrolü sağlamak için mükemmel bir yoldur. Bir şey yemeden geçirilen uzun süreler aşırı yemeyi tetikleyebilir. Bunu önceden planlamanız daha iyidir. Küçük öğünler yiyin ve gün boyu sağlıklı, yüksek lif içeren ve tatmin edici atıştırmalıklar tüketin.

Sağlıklı bir atıştırmalıkta kaç kalori olmalıdır?

Günde 2000 kalorilik bir beslenmede, sağlıklı bir atıştırma yaklaşık 100 kalori içermelidir. Neyse ki, pek çok şirket atıştırmalıkları artık 100 kalorilik paketlerle satıyor, bu yüzden hesaplama yapmak için yanınızda bir hesap makinası taşımanız gerekmiyor.