Kompozit dolgu malzemeleri dişlere kimyasal yolla bağlandığı için hassasiyete neden olabilir. Kompozit dolgu, yani halk arasında bilinen biçimiyle beyaz dolgu yapıldığında, soğuk sıcak hassasiyetleri olabilir. Hasta dişinin üzerine bastığı zaman en azdan çok fazlaya kadar değişen hassasiyetler görülebilir.

Sağlıklı yapılan dolgularda, bu hassasiyetler kısa sürede ortadan kalkar. Ancak yapılmasında sorun varsa, ağrı mutlaka devam eder hatta artabilir. Böylesi durumlarda hastanın o bölgeye fazla kuvvet uygulamamasında yarar vardır.

Alt çenede anestezi altında yapılan dolgularda, alt çene uyuştuğu için, dolgudan hemen sonra yemek yenmemesi gerekir. Bunun dışında özellikle dikkat edilecek bir şey yoktur. Eskiden, amalgam dolgulardan sonra bir süre yemek yenmezdi. Oysa anestezi durumu hariç, beyaz dolgulardan sonra hemen yemek yenebilir.

Dr. Özer AKINCI

hocam iyi günler dilerim.Ben 2 hafta önce arka dişime dolgu yaptırdım ve ilk günden itibaren dolguda bir yükseklik wardı bu yüksekliğin zamanla kaybol... devamı