Yanlış İnanç: Hamile kalmak, kolaydır.

Gerçek: Bazıları için hamile kalmak kolaydır. Ama bazıları içinse zordur.

Yanlış İnanç: Her gün seks yapmak, hamile kalma şansını arttırır.

Gerçek: Bu, klasik nicelik nitelik karşılaşmasıdır. Doğrusu, kadınların ay boyunca en verimli olduğu gün döngüsünde seks yapmaktır. Her gün seks yapmak değil. Hamile kalmak için en iyi zaman genellikle kadınların 28 günlük adet döngüsü içinde yumurtlamanın 11. ve 17. günleri arasıdır. Erkek spermi kadının doğum yolları içinde 48–72 saat hayatta kalabildiğinden, bu süre zarfında gün aşırı cinsel ilişki tavsiye edilmektedir. Bir çalışma, hamilelik oranı bakımından her gün cinsel ilişkide bulunan çiftlerle gün aşırı ilişkiye girenler arasında bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur.

Yanlış İnanç: Bir kadının adet döngüsü kanamayla başlar.

Gerçek: Bir kadının adet döngüsü, normal kanamanın ilk gününde veya tam akıntı olduğunda başlar, kanama başladığında değil. Eğer şansınızı arttırmaya çalışıyorsanız, doğurganlık döngüsünün ilk gününü belirlemeniz son derece önemlidir. Çoğu zaman bir veya iki günü kaçırmak büyük fark oluşturabilir.

Yanlış İnanç: Hamile kalmak için 40 yaşına kadar bekleyebilirim.

Gerçek: Bir aile kurmaya başlamak size bağlıdır. Fakat kararınızı verirken temel doğurganlık gerçeklerini aklınızda tutmalısınız.

  • Bir erkeğin üretkenliği 35 yaşından sonra azalır.
  • 30 yaşındaki bir kadının hamile kalma şansı her ay yüzde 20’dir.
  • Vakit geçtikçe kadının her ay hamile kalma şansı yüzde 5’e iner.

Her yaşta hamile kalmak otomatik bir durum değildir. Ve işittiğiniz tüm medya hikayelerine karşın hamile kalmak giderek zorlaşabilir. Kısırlık, korumasız olarak düzenli cinsel ilişkiden sonra bile 12 ay (kadın 35 yaşından daha fazla ise 6 ay) boyunca hamile kalamama olarak tanımlanmaktadır.

Yanlış İnanç: Zaten bir tane çocuğum var, dolayısıyla hamile kalmam kolaydır.

Gerçek: Maalesef bunun garantisi yoktur. Her vaka farklıdır. Birçok Amerikalı, ikinci veya daha sonraki çocuklar hususunda ya kısırlık ya da hamile kalmada zorluk yaşamaktadır. Bunun sebebi de çoğunlukla yaşla ilgili faktörlerdir.

 

İLGİLİ MAKALE

Gebelik Kalp İçin Risk

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba benim adetim 8 gün gecikti dün ve bugün kahverengi akıntı geliyor çok az damla şeklinde pazartesi kan verdim ama 1.20 çıktı acaba geç döllenme... devamı