Tüm dünya koronavirüs aşısını veya ilacını geliştirmek ve insanlığı bu salgından kurtarmak için yarış içinde. Salgın boyunca tedavi konusunda umut veren ilaçlardan biri de hidroksiklorokin oldu. Aslen bir sıtma ilacı olan ancak nedeni tam olarak bilinmese de lupus eritematozus ve romatoid artrit hastaları için de faydalı olan bu ilacın koronavirüs tedavisinde kullanılabileceği düşünüldü. Fakat güncel durumda hidroksiklorokinin korona tedavisinde kullanımı önerilmiyor, çünkü doğurduğu riskler faydalarına ağır basıyor. Ayrıca tedavide etkili olmayabileceği de belirtilmekte. Peki hidroksiklorokin ilacının zararları neler?

İlacın hafif yan etkileri arasında baş ağrısı, dönmesi, ishal ve kusma gibi birkaç gün içinde geçmesi beklenen problemler var. Daha ciddi yan etkileri ise kalp hastalığı ve yetmezliği gibi ölümcül şikâyetlere kadar varabiliyor. Görüşteki değişiklikler kalıcı olabiliyor. Ciltte şişmeler, döküntü, bronkospazm, işitme kaybı, kanama, kas güçsüzlüğü ve intihara meyilli olma gibi tehlikeli durumlar ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla bu ilacı doktor reçete etmeden asla kullanmamak ve herhangi bir yan etki görüldüğünde yine doktora danışmak gerekli. 

Hidroksiklorokin ilacının zararları farklı kişilerde farklı şekilde görülebilir. Örneğin cilt problemleri olanlarda sedef ve porfiri hastalıklarını kötüleştirebilir. G6PD enzimi düşük olan kişilerde kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına yol açabilir. Karaciğer problemleri ve alkol bağımlılığı ise ilacın etkisini azaltabiliyor.

İlacın hamilelikte kullanılmaması gerekiyor. Bazı çalışmalar ilacın anne kanından bebeğe geçebileceğini gösteriyor. Sadece özel durumlarda doktorunuz kullanılmasına izin verebilir. Emziren annelerde ise ilacın küçük miktarlarda anne sütünden geçme ihtimali var ancak bu kesin olarak bilinmiyor.

Hidroksiklorokin ilacının zararları yaşlı bireylerde böbreklerde görülebilir. İlaç böbreklerden geçiyor ve böbrek fonksiyonu azalmış, ileri yaştaki kişilerde tam olarak işlenemeyebiliyor. Bu da görüş hasarı gibi yan etkilerinin görülme riskini artırıyor. İlacı alan yaşlı bireylerin daha sık göz muayenesine gitmeleri önerilmekte.

Hidroksiklorokin çocuklar için tehlikeli olabilir. Sadece birkaç hapın yanlışlıkla yutulması küçük bir çocuk için ölümcüldür. Evde bulunuyorsa mutlaka güvenli bir kutuda, çocukların erişiminden uzakta saklanmalıdır. Çocuklarda kullanımı ise uzun dönemli şekilde önerilmez. Uzun süreler boyunca bu ilacı kullanan çocuklarda görüş kalıcı olarak bozulabilir ve diğer yan etkiler görülebilir. 

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

35 Yaşındayım ben her bayan gibi sağlıklı yaşlanmak için Co-enzyme Q10 içe bilirmiyim hariçten aldığım antideprasan ilacım var zarar olurmu... devamı