Koronavirüs an itibarıyla gündemin en önemli maddesi. Uçuşların durdurulması, etkinliklerin iptali, okulların erken tatile girmesi derken alınan önlemler gündelik hayat üzerinde önemli değişikliklere yol açtı. Bunların sebebi de hızla yayılabilen bu virüsün önüne geçebilmek ve vakaların artmasını durdurmak. Ülkemiz virüsün en son görüldüğü bölgelerden biri olduğu için bu konuda diğer ülkelere göre daha bilinçli davranma şansına sahibiz. Peki koronavirüs salgınının nedenleri neydi ve durum nasıl bu aşamaya geldi?

Koronavirüsler zoonotiktir yani insanlarda gelişmeden önce hayvanlarda gelişirler. Virüsün hayvanlardan insanlara geçmesi için insanın enfeksiyonu taşıyan bir hayvanla yakın temasa geçmesi gerekir. Virüs insanlarda geliştiğinde ise kişiden kişiye damlacıklar yoluyla yayılır. Damlacıklar öksürdüğümüzde ya da hapşırdığımızda havaya saçtığımız ve havada asılı kalan damlalardır. Başka biri bu damlaları solunum yoluyla alır ve virüs soluk borusuna ve akciğerlere doğru yayılır. Böylece hastalık bulaşmış olur. Koronavirüs salgınının nedenleri incelendiğinde henüz kesin olarak bir hayvana dayandırılamamıştır.

Araştırmacılar virüsün yarasalardan yılana veya karıncayiyene geçmiş olabileceğini, buradan da insanlara bulaşmış olabileceğini düşünmektedir. Bu geçişin de Çin’in Wuhan bölgesinde hastalığın kökeninin dayandırıldığı bir açık gıda marketinde olduğu tahmin edilmektedir.

Koronavirüs salgınının nedenleri arasında bu ciddi duruma karşı yeterli önlemlerin ilk aşamada alınmaması da bulunuyor. Virüsün hızla yayılmaya başlamasının ardından uçak yolculuklarının normal bir şekilde devam etmesi, enfekte kişilerin kalabalık alanlarda bulunması, gerekli bölgelerin karantinaya alınmaması vaka sayılarının artmasına yol açtı. Bunun sonucunda Çin, İtalya, İran gibi bölgelerde geç de olsa çok ciddi önlemler alındı ve kontrolden çıkan salgına hakim olunmaya çalışılıyor. 

Salgının sona ermesi için vatandaşların da bilinçli olması büyük önem taşıyor. Virüsün belirtileri kaptıktan sonra 2 gün ila 2 hafta süresinde ortaya çıkıyorlar. Yani şüpheli kişilerle temasta bulunanların, yurt dışı seyahatinden dönenlerin bu süre boyunca kendilerini izole etmeleri önemli. Hastalığın belirtileri arasında nefes yetmezliği, zaman içinde kötüleşen bir öksürük ve zaman geçtikçe yükselen ateş bulunuyor. Şimdilik bilinen belirtileri bunlar. Eğer son 2 hafta içinde riskli durumlarda bulunduysanız ve bu belirtileri yaşıyorsanız bir an önce doktorunuza görünmeniz tavsiye ediliyor. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhabalar, bu ay reglim nerdeyse tamamen kahverengi leke şeklinde ancak regl günü kadar sürdü. Aradan 1 hafta geçmesine rağmen hala kahverengi parçal... devamı