Dünyayı saran koronavirüs salgını sırasında hayatımıza giren kelimelerden biri de hidroksiklorokin oldu. Bu ilacın hastalığın tedavisinde rol oynayabileceği bilgisi yayıldı ve konu hakkında bilimsel araştırmalar başlatıldı. Koronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin konusunda çalışmalar henüz devam etmekte ancak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu ilacın acil durumlarda koronavirüs vakalarında kullanım iznini geri çekti. Çünkü ilaç hastalığı tedavi etmekte etkili olmadığı gibi yarattığı riskler olası faydalarına da ağır basabilir. Peki hidroksiklorokin nasıl bir ilaç?

Bu reçeteli ilaç ağızdan alınan bir hap şeklinde üretiliyor ve Plaquenil markası altında satılıyor. Genellikle reçete edildiği hastalıklarda başka ilaçlarla birlikte yani kombinasyon şeklinde kullanılıyor. Hidroksiklorokin lupus eritematozus ve romatoid artrit hastalarına veriliyor. Ayrıca sıtma hastalığını önlemek ve tedavi etmek için de kullanılıyor. Sıtma vakalarında hastalığa yol açan parazitleri öldürerek etkili oluyor. İlacın lupus eritematozus veya romatoid artrit hastalıklarında nasıl etkili olduğu aslında tam olarak bilinmemekte. Ancak ilacın bağışıklık sisteminin çalışmasını etkilediği düşünülüyor. Bu da lupus eritematozus ve romatoid artrit hastaları için faydalı olabilir. 

Koronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin kullanımı özellikle ilacın yan etkilerinden ötürü bir tartışma konusu. En yaygın görülen yan etkileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, mide krampları ve kusma bulunuyor. Hafif yan etkiler genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçebiliyorlar. Geçmezlerse doktorunuz ile konuşmanız öneriliyor. 

Daha ciddi yan etkileri ise acil tıbbi müdahale gerektiriyor. Örneğin bulanık görüş veya görüşle alakalı diğer değişiklikler bazı vakalarda kalıcı şekilde bile görülebiliyor. Kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve kalp ritmiyle ilgili sıkıntılar bazı durumlarda ölümcül yan etkiler olabiliyor. Kulak çınlaması ve işitme kaybı, deride ani şişkinlikler, döküntüler, boğaz ağrısı, şiddetli hipoglisemi, hafif veya şiddetli bronkospazm, kanama veya morarma, kas güçsüzlüğü, saç kaybı veya renginde değişiklik, normal dışı ruh hali değişiklikleri, intihara meyilli olma gibi akıl sağlığı etkileri olası ciddi problemler arasında sayılıyor.

Koronavirüs tedavisinde hidroksiklorokin kullanımı diğer ilaçlarla girdiği etkileşim sebebiyle de dikkat edilmesi gereken bir durum. Bu ilaç kalp, şeker hastalığı, kalp ritmi, sıtma, nöbet, bağışıklık sistemi baskılama ilaçlarıyla etkileşime girebiliyor ve bunların etkinliğini değiştirebiliyor.

Doç. Dr. İsmail KOÇAK

merhaba doktor bey,benim sormak istediğim soru:Havuza,denize gitmeyi çok seviyorum ve gidiyorumda.Yalnız kulağımda genelde iltihaplanması oluyor,bu yü... devamı