Sigara içen baba adayının, bebeğinin DNA'sına zarar verme riskinin bulunduğu belirlendi.
 
İngiltere'nin Bradford Üniversitesi'nden Dr. Julian Laubenthal ve ekibinin yaptığı araştırma, sigara içen erkeğin, bebeğin DNA'sına zarar verebileceğini ve anne gebe kalmadan aylar önce sigarayı bırakması gerektiğini gösterdi.
 
Yunan ve İngiliz 39 ailenin katıldığı araştırmada, eşleri gebeyken babaların kan ve sperm örnekleri alındı. Doğumdan sonra anne ve bebeğin de kan örnekleri alınarak, bazı genlerde değişiklik olup olmadığı incelendi.

Video: Fetüs Gelişimi
 
Araştırmanın sonunda, sigara içen babaların bebeklerinin DNA'sında değişikler gözlendi.
 
Araştırmacılar, sigara dumanının sperm hücrelerindeki DNA'yı bozmasının yanı sıra sigaranın yol açtığı zararların sperm yoluyla bebeğe geçebildiği sonucuna vardı. Bilim adamları ayrıca, sigara içen annenin bebeğinde DNA değişiklikleri olduğunu da doğruladı.
 
Laubenthal ve ekibi, annelerin yanı sıra babaların da sigara içmeme konusunda uyarılması gerektiğini belirterek, babaların anne gebe kalmadan en az 3 ay önce sigarayı bırakması gerektiğini vurguladı.
 
Araştırma, Amerikan Deneysel Biyoloji Kurumları Federasyonu'nun dergisinde yayımlandı.
 
İLGİLİ MAKALE

DNA

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba doktor SINAN GOKER ,kardesim 35 yasinda 6 ay once katarakt ameliyyati oldu ama goz onunde sanki yeniden duman vardir ,bunun sebebini Sizden og... devamı