Günlük yaşam içinde ağızdaki tükürük miktarının azalmasına ve dolayısıyla ağız kuruluğuna neden olan birçok durum vardır. Bu durumların en başında sistemik hastalıklar gelir. Şeker hastalığının ilk belirtilerinden biri ağız kuruluğu ve tükürük miktarının azalmasıdır. Çok su içme, çok sık idrara çıkma isteği şeklinde kendini gösterebilir.

Ağız kuruluğu yine bazı sistemik hastalıkların seyrinden dolayı ortaya çıkabilir. Bağ dokusu hastalıklarından sjögren sendromu denilen bir hastalık vardır. Bu hastalıkta kişinin tükürük miktarı azalır, gözyaşı bezleri kurur. Yani bu hastalık vücuttaki tüm salgıların azalması şeklinde kendini gösterir. Bu hastalığın seyrinde ağız kuruluğu oluşabilir.

Bazı ilaçların kullanımı da ağız kuruluğuna neden olur. Bazı tansiyon, hipertansiyon ve kolesterol ilaçları ve bazı antidepresan ilaçlarının kullanımı sırasında ağız kuruluğu ortaya çıkabilir. Genel olarak 400 civarında ilaç doğrudan ağız kuruluğu yapar.
Besin olarak bakıldığında ise, çok fazla yağlı yemek, çok fazla alkol almak da ağız kuruluğuna yol açabilir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

hocam kafamda soru işareti kaldı Ağız yoluyla hamile kalınır mı Meniyi Yutup yutmama konusunda tam emin Değilim Yardımcı olursanız çok memnun olurum I... devamı