Vajinal akıntı tüm kadınlar arasında en yaygın şikayettir. Vajina ve rahim boynu duvarındaki bezeler tarafından üretilen sıvıdır. Süt beyazı renginde ve kokusu temiz olan az bir miktar vajinal akıntı genelde normaldir. Vajinadan her gün dışarı çıkan vajinal akıntı, vajinanızı sağlıklı ve temiz tutmaya yardımcı olur. Ancak akıntının miktarı ve görüntüsü değişirse vajinal akıntı anormal olur.

Anormal vajinal akıntı üç temel belirti ile tanımlanabilen oldukça yaygın bir olgudur. Bu belirtiler: Aşırı akıntı, akıntı renginde ve kokusunda değişiklikler, vajina ve kadın üreme organında kaşıntı, tahriş, ağrı ve yanma hissi. 

Eğer anormal bir durum varsa o zaman akıntının miktarında ve yoğunluğunda bir artış olacaktır. Akıntı beyaz ve parçalı (beyaz peynir gibi), grimsi, yeşilimsi, sarımsı veya kanı andıran bir renkte, mukus ve irin karışımlı olacaktır.

Anormal vajinal akıntı,bir kimyasalın sebep olduğu enfeksiyon veya tahriş yüzünden oluşan genelde vajinit olarak bilinen vajina iltihaplanması ile de meydana gelebilir. Vajinadaki yabancı bir cisim yüzünden akıntısında kan olan genç kızlarda en çok görülür.

Tahriş, sperm öldürücüler, vajina kayganlaştırıcıları, diyaframlar ve lateks prezervatifler nedeniyle oluşur. Ancak vajina vajina iltihaplanmasının oluştuğu menopozdan sonra daha kalınlaşır ve daha kuru hale gelir, böylelikle anormal vajinal akıntı yaşama ihtimaliniz artar.

Akıntının görüntüsünde ve kokusundaki bir değişim bakteriyel vajinozisten kaynaklanabilir. Bu bakteri ile vajinal akıntınız tuhaf bir koku ile birlikte beyaz, gri veya sarımsı gölgeli bir akıntıya dönebilir.

Ancak kaşıntının da eşlik ettiği yoğun, beyaz ve parçalı (beyaz peynir gibi) bir akıntıya genelde bir mantar enfeksiyonu olan kandidiaz neden olur.

Trikomonas (cinsel yoldan bulaşan bir hastalık) adı verilen bir protozoo enfeksiyonu vajinal akıntınızı yoğun, yeşilimsi, kokulu bir akıntıya çevirir.

Belsoğukluğu gibi cinsel yoldan bulaşan diğer hastalıklar akıntınızın rengini değiştirebilir. Yeşilimsi veya sarımsı akıntı belsoğukluğundan kaynaklanan rahim boynu enfeksiyonu yüzünden oluşabilir.

Ancak vajina, rahim boynu veya rahim duvarı kanseri sulu, kanı andıran bir akıntıya neden olabilir.

Vajinal akıntınızın anormal olduğunu gördüğünüzde doğru bir teşhis ve tedavi için doktorunuza danışmak daha iyi olacaktır.

Kendinizi evde tedavi etmeye çalışmanın belirtilerinizi birkaç günlüğüne azaltabileceğini ama anormal vajinal akıntınızı tamamen yok edemeyeceğini unutmayın.

Anormal vajinal akıntının tam sebebini teşhis etmek için doktorunuz pelvik muayenenizi yapacaktır ve aynı zamanda mikroskop kullanarak akıntıdan bir örneği test edecektir.

Anormal vajinal akıntının sebebi bir kez tanımlandığında doktorunuz sorunu tedavi etmeye başlayacaktır. Eğer anormal vajinal akıntının nedeni bir bakteriyel enfeksiyonsa, ağızdan alınan bir antibiyotik veya vajinal antibiyotik krem verilecektir.

Ancak anormal vajinal akıntınızın nedeni bir mantar enfeksiyonu veya trikomonas ise ağızdan alınan ilaçlar veya vajinal ilaçlar verilecektir. Eğer nedeni bir tümörse o zaman vajinanın veya rahim boynunun bir biyopsisini yaptırmak şart olabilir. 

Hastalığı tanımlamaya yardımcı olması için bir belsoğukluğu testi de yaptırılabilir. 

Doç. Dr. Lâle Zeynep Kanmaz

Anestezi altındaki hastanın spontan solunumunun geldiğini nasıl anlarız ?... devamı