Genelde aşık olma korkusunun üstesinden gelmenin en iyi yolu bir tür terapi almaktır. Muhtemelen, sizi geri tutan derin bir bilinçaltı inanışınız vardır ve bu sorunu biraz profesyonel yardım almadan düzeltemeyebilirsiniz. Bu terapist önceki yaşam deneyimlerinizi analiz etmenize ve aşık olma korkunuzun nereden kaynaklandığını tespit etmeye yardımcı olacaktır. Bu anlayışı edinir edinmez aşkı yeniden tanımlamanızı ve olayları farklı görmenizi sağlayacak teknikler ve zihinsel egzersizler uygulayabilirsiniz.

Aşık olma korkusu nispeten yaygın bir korkudur. Bu korkudan mustarip kişiler, aşk bağlantısı olasılığını yok etmenin bir yolu olarak genelde başka insanlarla her türlü etkileşimden kaçınacaklardır. Bu kişilerden bazıları aşkın onları hissettirme şeklinden korkarlarken başka kişiler aşkın sonuçlarından daha çok korkarlar. Aşık olma korkusu genelde kişiyi yaralı bırakmış önceki ilişkilerden kaynaklanır.

Birçok vakada, aşık olma korkusu doğru olmayan bir inanç sisteminden gelir. Kişi bütün ilişkilerin kötü biteceğine inanabilir veya aşkın, yaşamında başka birinin kontrol kazanması anlamına geldiğine inanabilir. Böyle yanlış inanışları düzeltmek bazen, önceki deneyimlere karşı koyan ve aşkı yeniden tanımlamanıza neden olan yeni kişisel deneyimler gerektirir. Bu deneyimleri yaşamak için muhtemelen, çıkıp yeni insanlarla tanışabilecek kadar korkunuzu aşmanız gerekecektir.

Aşık olma korkusunun talihsiz bir yönü, kişilerin yaşamlarına yaptıklarıdır. İlişkileri mahsus sabote edebilirler veya başkalarıyla samimiyet düzeylerini kısıtlayabilirler. Bu korkuya sahip birçok insan aşk ilişkileri sadece fiziksel düzeyde tutabilir, bu da potansiyel partnerlere itici gelebilir.

Bazı vakalarda, aşık olma korkusuyla baş etmek çift terapisi gerektirebilir. Bu korkuya sahip olduğunuzu fark ettiğinizde halihazırda bir ilişki içindeyseniz partnerinizin bilmesi önemli olabilir, ardından terapiye birlikte gidebilirsiniz. Partnerinizin bu korkuya sahip olduğunu öğrenmek acı verici bir deneyim olabilir ve partneriniz ilişkiyi onarmanın hiçbir yolu olmadığından endişe edebilir. Bu korkuyla baş etmek partneriniz size yardım ederse daha kolaylaşabilir.

Bazen doktorlar aşık olma korkusuna yardımcı olmak için ilaç reçete ederler. Kaygı önleyici haplar ve antidepresanların ikisi de bu duruma bağlı olarak reçete edilebilir. Bu ilaçları alan bir kişi, dışarı çıkıp insanlarla tanışmakta ve korkunun yaşamında yarattığı zorluklarla baş etmekte daha kolay zaman geçirir. Bu yararlar, böyle bir korkuda ilaç tedavisinin esas amacıdır.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

Merhabalar, Benim şöyle bir sorunum var. 22 yaşımdayım ve kendimi bildim bileli et yemiyorum.Balık,kırmızı et,beyaz et hiçbirini. Bunun yanında birçok... devamı