SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, Akut Miyokart Enfarktüsü geçiren erkek hastalardaki cinsel işlev bozukluğunun, Primer PTCA tedavisiyle azaldığını tespit ettiklerini söyledi. 

SAÜ Tıp Fakültesi'nde görevli kardiyologlar adına gazetecilere açıklama yapan Akdemir, ''Primer PTCA'' tedavisinin, kalp krizi geçiren bir hasta için tıkalı kalp damarını balon ile açılması işlemi olduğunu anlattı. 

Bu yöntemin birçok hastayı hayata döndürdüğüne işaret eden Akdemir, Akut Miyokart Enfarktüsü'nün ise kalbi besleyen damarlardan birinin tıkanması sonucu oluştuğunu ve tüm dünyada en ölümcül hastalıklar arasında bulunduğunu kaydetti. 

Akut Miyokart Enfarktüsü'nde, bir altın dönem bulunduğuna dikkati çeken Akdemir, ''Zamana karşı bir yarış vardır. Akut Miyokart Enfarktüsü'nde, kalp adalelerinde tıpkı ormanda başlayan bir yangının yayılması gibi zaman kaybı oldukça artan kayıp olur. İlk 12 saatte tıkalı damarın açılması Akut Miyokart Enfarktüsü tedavisinde en önemli, en hayat kurtarıcı tedavidir'' dedi. 

SLAYT: ERKEKLERİN SEKS HAYATINI CANLANDIRAN 5 EGZERSİZ

''Erkeklerde daha faydalı''

Akdemir, tıkanmış olan kalp damarının açılmasının ancak bu yöntemle mümkün olduğunu belirterek, balonla damarların açılması tedavisinin, pıhtı eritici ilaçlara göre, hastada meydana gelen kanama, yeniden kalp krizi geçirme, beyin felci ve ölüm oranını azaltma bakımından daha üstün bir tedavi yöntemi olduğuna vurgu yaptı. 

Yaptıkları uluslararası bir makale çalışmasında bu tedavi yönteminin erkeklerde daha faydalı olduğunu gördüklerini vurgulayarak, şunları söyledi: 
''Akut Miyokart Enfarktüsü geçiren erkek hastalarda, literatürde ilk kez, 'Erektil Disfonsiyon' olarak adlandırılan cinsel işlev bozukluğunun, Primer PTCA ile azaldığını tespit ettik. Şüphesiz Primer PTCA daha fazla emek, beceri, fedakarlık gerektiren bir işlem olup, sağlık memuru, hemşire, asistan doktor, uzman doktor, öğretim üyesi kalp cerrahisi ekibi, tüm hastane yönetimini ve ülke yönetimini de ilgilendiren bir ekip işidir.''

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hocam öncelikle saygilar.sabah saatlerinde göğüs az midede ve her iki kola şiddetli bir gaz ağrısı gibi bir ağrı başladı ...5 saat sonra hastane acil ... devamı