Tedavisi

Ayak tırnağının cildin içine doğru büyümeye başlamasıyla birlikte tırnak batığı meydana gelir. Tırnak batığında genellikle etkilenen bölgenin içinde ve etrafında kızarıklık ve şişme olur.  Ama eğer batan tırnak boyunca “batık tırnak enfeksiyonu” belirtileri varsa durum daha kötüdür. Çoğunlukla, ayak başparmağı tırnağı içeriye doğru büyümeye başlar ve sonunda iltihaplanır. Bununla birlikte, diğer ayak tırnakları da enfeksiyon kapabilir. Ayak tırnağı batmalarının nedenleri; kavisli ayak tırnağı, ayak parmağının yaralanması, tırnakların iyi kesilmemesi ya da adi, ayağa uymayan ayakkabıların veya terliklerin giyilmesidir. Diyabet hastaları sıklıkla bu sorunu yaşarlar.

Enfeksiyonlu Batık Ayak Tırnağı Tedavisi

Aşağıda, enfeksiyonlu batık ayak tırnağı için çareler yer alıyor. Bunlar, kişinin kendinin ve ayak hastalıkları uzmanının (podiatrist) enfeksiyonlu tırnağı tedavi için kullanabileceği çarelerdir.

Evde Tedavi

Evde Yapılabilecekler

 • Tırnak bakımı için,  ayak tırnaklarınızı boylu boyunca düz kesin ki, tırnağınızın köşeleri ileri doğru çıksın ve içeri büyümesin.  Tırnaklarınızı keserken köşeleri sivriltmeden kestiğinize emin olun.
 • Eğer el ya da ayak tırnaklarınız kenarlarda çok kavisliyse, kenarları kazımaya çalışmayın, bunun yerine tırnaklarınızın kesimi için profesyonel yardım alın.  
 • Ayak tırnağı mantarı ve batması gibi birçok ayak tırnağı sorunu, yanlış ayakkabılar giyerseniz meydana gelir. Bu nedenle, sıkmayan ayakkabılar giyin. Yine, ayağınızı çok sıkmayan çorapları tercih edin.
 • Ayak tırnaklarınızda herhangi bir enfeksiyon meydana gelmemesi için ayaklarınızı temiz tutun ve yıkarken tırnaklarınızı nazikçe fırçalayın.  
 • Eğer diyabet (şeker) hastasıysanız ve ayak tırnağınızda sık sık batık sorunu yaşıyorsanız, evde kendiniz tedavi etmek yerine bir ayak hastalıkları uzmanıyla görüşün.
 • Yukarıdaki batık ayak tırnağı çarelerini uygulayın ve tırnaklarınızın iyice temiz olması için kendiniz düzenli olarak ayak bakımı yapın.

Uzman Tedavisi

Ayak Hastalıkları Uzmanı Tarafından Yapılacak Tedaviler

 • Ayak tırnağının batık kısmı ya da derinin içindeki sivri uç, bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından kolaylıkla alınabilir. Bu işlem sırasında insan çoğunlukla fazla acı da hissetmez. Ama enfeksiyonlu tırnak çok acıyorsa, tırnağın alınması için lokal anestezi uygulanır.
 • Bu işlemden sonra doktor, steril bir sargıyla bölgeyi sarar ve siz sargıyı tırnağınız iyileşene kadar birkaç gün muhafaza edersiniz.
 • Ancak eğer şeker hastasıysanız ya da vücudunuzun iyileşme kapasitesi düşükse, doktor size antibiyotik yazacaktır, ayrıca bandajı da daha uzun süre parmağınızda/ayağınızda tutmanız gerekecektir. 
 • Eğer diğer tırnaklarda enfeksiyon varsa ve tedavi edilmemişse ayak tırnaklarınızda, tekrar acı duyabilirsiniz. Ayrıca kişi sürekli kavisli tırnak kesimi nedeniyle batık tırnak sorunu yaşayabilir. Bu durumda doğru tırnak kesme alışkanlığı kazanmak, sorunun çözümüne yardımcı olabilir ve bir uzmandan birkaç seans ayak tırnağı alımı tedavisine ihtiyacınız olabilir.
 • Ciddi batık ayak tırnağı enfeksiyonlarında, basit bir ameliyat en iyi çözümdür.
 • Batık tırnağı tedavi etmek için, bir ayak uzmanı tarafından muayenehane koşullarında ve lokal anesteziyle gerçekleştirilecek birçok farklı küçük ameliyat şekli vardır.
 • Ameliyatta ayak tırnağının bir kısmı ya da tamamı alınır ama tırnak, tırnağın alt kısmında büyüme hücreleri olduğundan bir süre sonra tekrar büyür.
 • Ameliyattan sonra hastanın ayağını yukarıda tutması ve o gün dinlenmesi tavsiye edilir. Hasta okula ve işe gitmek gibi normal faaliyetlerine de bir gün sonra başlayabilir.

Batık ayak tırnaklarınız için yukarıdaki ev tedavileriyle tırnaklarınıza bakmanız çok önemlidir. Batık tırnak enfeksiyonlarını önlemek ve batık ayak tırnağını tedavi etmek önemlidir. Çünkü batık tırnak zamanında tedavi edilmezse, kemik enfeksiyonu, ayak ülseri gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Op. Dr. Ali MEZDEĞİ

Merhabalar oğlum 7 yaşında el parmağı kapıya sıkıştı ve altına kan toplandı 1-2 gün içinde kan patladı ve tırnak havada kaldı ancak bu arada düşecek t... devamı