Beşinci hastalık viral bir hastalıktır. Bu nedenle etkene yönelik olarak özel bir tedavisi yoktur. Ancak genellikle hastanın şikayetlerine yönelik yardımcı tedaviler uygulanır. Örneğin çocukta hafif bir ateş görülebilir ve doktorun önereceği ateş düşürücülerle bu sorun çözülebilir. Döküntünün çok kaşıntılı olması ve çocuğa rahatsızlık vermesi halinde kaşıntı giderici ilaçlarla veya serin duşlarla çocuk rahatlatılabilir.

Beşinci hastalığın tanısını, doktor gördüğü zaman zorlanmadan koyacaktır. Anne ve babalar çocuklarında böyle bir döküntü gördüklerinde doktora göstererek, beşinci hastalık tanısını almalıdırlar. Çünkü döküntülü hastalıklar bazen birbirleriyle karışabilmektedir. Genellikle virüs kökenli olurlar. Çoğunluğunda bir antibiyotik tedavisi gerekmez. Ama kızıl gibi antibiyotik gerektiren diğer döküntülü hastalıklardan ayırt edilmesi gerekir.

Gıda ve ilaç alerjisi gibi durumlardan ayırt edilmesi gerekebilir. Bu yüzden çocuktaki döküntüye doktor tarafından beşinci hastalık tanısı konulmasında fayda vardır.


Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba doktor bey ben 20 yaşındayım ve yaklaşık 5 senedir göz rahatsızlığım var. Hep doktorlara gittim rahatsızlığımın sebebini kesin olarak bir şey ... devamı