İdareyi Ele Almaya Hazır mısınız?

  • Basit olanla başlayın. Bütün paranızı karmaşık cilt bakımı programları için harcayabilirsiniz, ancak sağlıklı alışkanlıklar edinmezseniz bu gerçekten işe yaramaz.  Bu nedenle birkaç yüz liralık cilt bakım ürünlerini almadan önce, mevcut cilt bakımı alışkanlıklarınızı değerlendirin. Sağlıklı alışkanlıklarınız var mı? Örneğin, düzenli olarak cildinizi temizliyor musunuz? Günün sonunda mutlaka bütün makyaj kalıntılarını temizleyin. Bol su için, bu cildiniz için hayati olan, içeriden nemlendirme sağlar. Dışarıya, güneşe çıktığınız zaman, mutlaka güneşten koruyucu bir losyon sürün. Hemen sonuç almasanız bile, bu küçük adımlar zamanla büyük farklar yaratır.
  • Erken başlayın. Düzenli bir cilt bakım alışkanlığını, günlük yaşamınıza henüz gençken dahil edin. Eğer onlu yaşlardaysanız ya da evinizde onlu yaşlarda bir aile bireyi varsa, hemen sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye başlayın. Eğer daha büyük bir yetişkin iseniz örnek olun! İçinde olduğunuz cildi yenileyemezsiniz, ancak onu gelecek için korumak amacıyla besleyebilir ve şımartabilirsiniz. Uygun bir bakım ile siz yaşlandıkça cildiniz canlı kalabilir.
  • Cilt problemleri için uzman yardımı alın. Cilt mükemmel değildir. Pek çok problemin yanı sıra kuru ya da yağlı olabilir, döküntüler ya da akne geliştirebilir. Problemi profesyonel bir cilt uzmanı, örneğin güzellik salonunuzdaki güzellik uzmanı ya da daha ciddi cilt problemleri için bir dermatolog ile ele alın.
  • Güneşi engelleyin. Cildinizi güneşten korumak önemlidir çünkü güneş ultraviyole (UV) radyasyon yayar.  UV radyasyona maruz kalmak zamanla cildinizde kırışıklıklar, renk bozulması, çiller ya da yaşlılık lekeleri, benign (kanserli olmayan) urlar ve pre-kanseröz ya da bazal hücre karsinomu, sküamöz hücre karsinomu ve melanom gibi kanserli urlar dahil bazı değişikliklere neden olabilir. Aslında, çoğu cilt kanseri güneşe maruz kalma ile ilişkilidir. 

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için işte size bazı ipuçları: 

  • Öğle vakti, sabah 10:00 ile öğlen 15:00 arasında güneşten kaçının.
  • Geniş kenarlı şapkalar, uzun kollu kıyafetler ve pantolonlar giyin.
  • Bol miktarda güneş losyonu kullanın ve losyonu sık sık yeniden uygulayın (her iki-üç saatte bir).
  • 30'dan büyük koruma faktörlü (SPF/GKF) ve hem UVA hem UVB koruması olan bir güneş losyonu kullanın.

Güneş banyolarından kaçının. ?Güvenli bronzlaşma? diye bir şey yoktur.

İLGİLİ MAKALE

Mikroplara Savaş Açın

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı