Parmak emen çocukların büyük bir bölümünde, daha sonra damak sorunları ortaya çıkmaktadır. Başparmak emerken doğrudan damağa oturduğu için, çocukların daha sonra diş doktoruna götürülmesi gerekebilmektedir. Çünkü parmak emme ağızda kapanma bozukluklarına, dişlerde yamukluklara yol açabilmektedir. Dolayısıyla parmak emmenin çocuğun ağız sağlığı açısından çok fazla zararı var. Bunu engelleyebilmek için çocuğa fark ettirmeden elini ağızdan çekmek ve onu başka bir uğraşa yönlendirmek gerekir. 

Parmak emme sonucunda damakta oluşabilecek bozulmadan dolayı, konuşma bozuklukları da meydana gelebilir. Çünkü damak ve dişler, normalde gelişmeleri gerektiğe şekilde gelişemezler. Dolayısıyla seslerin çıkarılmasında ve telaffuzda sorunlar olacaktır. Bu durum küçük yaşlarda fark edilebildiği zaman belki periodontik veya ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Ama belli bir yaştan sonra düzeltmek mümkün değildir. Yanı sıra, bu durumun sosyal zararları da vardır. Örneğin anaokuluna giden bir çocuğun hala parmak emmesi, arkadaşları tarafından onun bebek yerine konmasına yol açtığı için, çocukta aşağılanma hissi uyandırır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı