Büyük şehirlerde çalışan anne ve babaların çocuklarına başkaları tarafından bakılmaktadır. Artık büyük ailelere de fazla rastlanmamaktadır. Bunların yanı sıra, suç oranındaki artış nedeniyle ailelerin sokağa güveni kalmadığı için, çocuklarını sokağa göndermekten kaçınmaktadırlar. Hatta sokak çocuğu gibi önyargılı kavramlar oluşmaktadır. Kırsal kesimde ise çocuklar tüm gün sokakta oynayıp arkadaşlık kurarlar.

Dolayısıyla bu durum sosyal becerilerin gelişmesine katkı sunar. Bugün genel olarak çocuklar izole edilmiş bir yaşam sürdürmektedirler. Özellikle tam gün okulda olanlar, evdeki dört duvar ile okuldaki dört duvar arasında gidip gelmektedirler. Bu durumda kaygı düzeyi yüksek bir çocuğun utangaç olma ihtimali çok yüksektir. Çocuklar tatillerde kır gezilerine, akraba ziyaretlerine götürülebilir, memlekete gönderilebilir.

Belli çevrelere girip çıkan çocuklarda fiziksel bir farklılık bile gerçekleşmektedir. Çocukta daha gelişkin bir özgüven, girişkenlik ve fiziksel olarak kendini toparlama gözlenebilmektedir.

Prof. Dr. Kemal ARIKAN

Doktor bey iyi günler ben 4 ay once televizyonda haberlerde şizofreni hastasi gordum ogunden beri aklimdan çikmiyo bide internetten baktim şizofrenile... devamı