Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları içinde en sık görüleni, soğuk algınlığı ya da nezledir. Bunun dışında kış aylarında çocukları en çok etkileyenlerden bir diğeri ise griptir. Larenjit, farenjit, orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve bademcik iltihapları diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Küçük yaştaki çocuklarda, özellikle 0-3 yaşındaki çocuklarda, yılda 8-10 kez üst solunum yolu enfeksiyonları görülür. Bunların çoğunluğu, nezle denilen basit soğuk algınlıklarıdır.

Etken ise genellikle virüstür. Yine bu yaş çocuklarında, bu enfeksiyonlar sonrasında, özellikle kulağın havalanması çok iyi olmadığı zaman, orta kulak iltihabı görülür. Yuva çocuklarında, yani 3-6 yaş çocuklarında yine üst solunum yolu enfeksiyonları ön plandadır ve bunlara bağlı olarak orta kulak iltihapları oluşur. 4-5 yaş sonrasında, bunlara eşlik eden bademcik iltihabı görülür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte yatkınlığı olan çocuklarda oldukça sık larenjit görülür.

Halk arasında yalancı difteri olarak bilinen krup hastalığı, ses tellerinin şişmesiyle seyreden, çocukların havlar tarzda öksürdüğü ve oldukça korkutucu bir tabloya sahip olan, ancak tedavisi pek de zor olmayan yine bu yaş grubu çocukların sıklıkla yakalandıkları bir hastalıktır. Okul çağındaki çocuklarda ise en sık görülen üst solunum yolu iltihapları, akut sinüzitler ve bademcik iltihaplarıdır.

Doç. Dr. Lâle Zeynep Kanmaz

Anestezi altındaki hastanın spontan solunumunun geldiğini nasıl anlarız ?... devamı