Bebeklerin kulaklarında oluşan akıntının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en sık görüleni, kulak kirinin dışarıya akmasıdır. Yine bebeğin kulağından bir kulak enfeksiyonu olması ve iltihabın dışarı akması da kulak akıntısı nedenidir. Kulak akıntısının bir başka nedeni ise, pamuklu çubukla temizleme ya da bir uçak yolculuğu sonrası bebeğin kulağında travma olması nedeniyle gerçekleşen kanamalardır. Özellikle banyo sonrası, bebeğin kulağından su akabilir. Bu ve bunun gibi nedenlere bağlı olarak bebeklerde kulak akıntısı görülebilir.

Belirtildiği gibi, en sık görülen neden, kulak kirinin dışarıya akmasıdır. Bu zararsız bir akıntıdır. Ancak kulak akıntılarına dikkat etmek ve bebeğin kulağında böyle bir akıntı olduğunda doktora göstermek gerekir. Çünkü bazen kulak enfeksiyonları sinsice seyrettiği için kendilerini belli etmeyebilirler. Bu durumda kulak enfeksiyonu, kulak zarını delerek iltihabın dışarı çıkması biçiminde kendini gösterir.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba, 1 ay önce gribe bağlı orta kulak iltihabı sonucu kulak zarımda çökme,sıvı ve ve hafif işitme kaybı geçirdim. doktor kontrolunda alınan antib... devamı