Çocuklarda nasır, yetişkinlere göre daha az rastlanan bir durumdur. Ama çocuğun ayağını sıkan, belli bir noktaya baskı yapan bir ayakkabı kullanıldığı zaman, çocuklarda da nasır gelişebilir. Dolayısıyla çocuğun ayağına uygun, sağlıklı, yumuşak, tercihen doğal malzemelerden yapılmış ayakkabıları seçmek çok önemlidir.
Sokakta ya da bahçede, kısa süreli olarak çıplak ayakla oynayan çocuklarda nasır gelişimi riski pek fazla değildir. Fakat çocuğun hiç ayakkabı giyme alışkanlığı yoksa taşta toprakta sürekli çıplak ayakla dolaşıyorsa, doğal olarak topuk bölgesinde ve ayağın belli bölgelerinde sertleşmeler olabilir. Ancak çocukların kısa süreli olarak ayakkabısız dolaşmaları böyle bir risk taşımaz.

Sağlıklı ayakkabı seçimi

Eğer çocuğun ayaklarında nasır oluşmuşsa, ayakkabıları gözden geçirilmeli ve buna yol açtığından kuşkulanılan ayakkabılar kullanılmamalıdır. Yanı sıra mümkün olduğunca bir-iki ayakkabı dönüşümlü olarak kullanılmalıdır. Çünkü sürekli ayakta olan, koşturan çocuklar aynı ayakkabıyı sürekli olarak giydikleri zaman, er ya da geç bir bası ortaya çıkabilmektedir. Uygun ayakkabı seçimiyle, çocuklarda nasır sorunu engellenebilir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

iyi günler hocam ben 7 aylık evliyim iki aydır korunmuyorum çocuk istiyoruz yanlız adetim 10 gün önce bitmişti şimdi gene kanamam var acaba düşük mü y... devamı