Nedir

Nedir?

Gözün arka kısmında rod ve cone adı verilen iki tür hücre bulunur. Gözbebeğinden giren ışıktan görüş bilgilerini toplarlar. Ayrıntılar ve renk hakkında bilgiler toplarlar. En iyi parlak ışıkta çalışırlar. Rod hücreleri gözün arka kısmının tamamında yer alır. Hareket eden ve kişinin yanlarında, üstünde ve altında olan nesneler hakkında bilgi toplarlar. En iyi loş ışıkta çalışırlar. Cone-rod distrofisi olan insanlar, rod ve cone hücrelerini kullanamaz hale gelirler.

Sebepler

Sebepler

Birçok farklı türde cone-rod distrofi vardır. Bazıları aileden geçer. Bu da, ilk başlarda kendini göstermese de bir bebeğin cone-rod distrofiyle doğduğu anlamına gelir. İnsanların bebekleri olduğunda bebekler, ebeveynlerinin vücudunda bulunan pek çok özelliği alırlar. Örneğin, eğer anne kıvırcık saçlıysa bebeğin saçlarının da kıvırcık olması muhtemeldir. Babanın gözleri kahverengi olduğu için bebek de kahverengi gözlü olabilir. Ama ebeveynlerin her ikisi de kıvırcık saçlıyken bebeğin düz saçlı olması da muhtemeldir. Buna benzer şekilde, ebeveynlerin her ikisi de kahverengi gözlüyken bebek mavi gözlü olabilir. Saçlarını düz ve gözlerini mavi yapan genleri vücutlarında saklıdır.

Conre-rod distrofi olan bazı çocukların ebeveynleri kendilerinde de aynı rahatsızlığın olabileceğini bilmeyebilir. Bu saklıdır. Cone-rod distrofinin, bebek sahibi olana kadar vücutlarındaki hücrelerde gizlendiğini veya aileden başka birinde cone-rod distrofi olduğunu bilmeyebilirler.

Doktorlar cone-rod distrofinin herhangi bir türüne yol açan şeyin ne olduğunu bilmez.

Cone-rod distrofi genellikle diğer sorunlarla birlikte gelir. Bunu içeren pek çok sendrom bulunur. Sendrom, bir arada ilerleyen sorunlar dizisidir. Bazen doktorlar sendromu, insanlar cone-rod distrofi olduğunda yaşadıkları; bazen de yaşayamadıkları şeyler olarak isimlendirebilir.

Belirtiler

Belirtiler

Cone-rod distrofisi olan insanların çeşitli görüş türleri olur. Bazen cone hücreleri ilk olarak çalışmayı durdurur. Bu da ayrıntılar ve renk görüşünün sona ermesidir. Bazen de rod hücreleri çalışmayı önce durdurur. Bu da gece görüşü, çevre ve hareket eden nesnelerin görüşünün ilk olarak durması anlamına gelir.

Tedavi

Tedavi

Gözünüzdeki rodlar çalışmıyorsa size yardımcı olabilecek birkaç fikir buradadır. Bunları deneyin ve size uygun olanı seçin.

 1. Gözlükler işe yarayabilir. Doktorunuz hangi gözlüklerin sizin için uygun olduğunu söyleyebilir.  Size göre yapılmış gözlükleri kullanabilirsiniz.
 2. Parlak ışıkta güneş gözlüğü ve şapka kullanın.  Bu durumda daha loş bir ışığa geçmek sizin için daha kolay olacaktır. 
 3. Nesneleri büyütün. Nesnelerin daha büyük görünmesini sağlamak için en kolay yol onları yakın tutmaktır ve sizin de onlara yakın durmanızdır. Kitabınızı tutmak için bir kitap sehpası kullanın ve böylelikle kitaba yakından bakın. Belki büyüteç kullanmanız da nesneleri büyük görmenizi sağlayabilir. Resim ve yazıları bilgisayarda büyütebilirsiniz. 
 4. Beyaz değnek kullanmayı öğrenin; böylelikle eşyaların üstüne düşmez veya onlara takılmazsınız. Geceleri veya karanlık yerlerde beyaz bir değneğin büyük yardımı olacaktır. 
 5. Kabartma yazıyı öğrenmek isteyebilirsiniz. Daha fazla görüş kaybetseniz de okuyabileceksiniz. Hayatınız boyunca kabartma yazıyı okuyabilirsiniz. 
 6. Monoküler teleskop uzaktaki nesneleri görmenizi sağlayabilir. Dışarıdaki işaretleri ve okulda tahtayı görmenize yardımcı olabilir. 
 7. Eğer gözlerinizi kısmak istiyorsanız; ama bunun tuhaf görünmesini istemiyorsanız bu fikri deneyin. Birkaç kişiyle birlikte “gözlerini kısma” anlamına gelen bir gizli kod bulun. Böylelikle gözlerinizin tuhaf görünmemesini sağlayacak gizli bir şifreniz olur. 
 8. Daha fazla görüş kaybederseniz bu sizi üzebilir. Bazen üzüntü duyduğunuz konularla ilgili yakınlarınızla görüşmek iyi hissettirebilir. Görüş kaybının ne kadar üzücü olduğuyla ilgili konuşarak rahatlayabileceğiniz birini bulun. 

Eğer gözlerinizdeki cone hücreleri çalışmıyorsa size yardımcı olabilecek bazı fikirler buradadır. Bunları deneyin ve size yardımcı olanları kullanın.

 1. Eğer ışık sizin için çok parlaksa güneç gözlükleri ve koyu renkli bir şapka kullanın.
 2. Kendinize göre parlak veya loş yapabileceğiniz iç aydınlatmaları tercih edin.
 3. Okumak için bir bilgisayar veya CCTV kullanmak isteyebilirsiniz. Arka planın siyah, yazıların beyaz olması yardımcı olabilir. Böylelikle daha az ışık olacaktır.
 4. Nesneleri büyütün. Nesnelerin daha büyük görünmesini sağlamak için en kolay yol onları yakın tutmaktır ve sizin de onlara yakın durmanızdır. Kitabınızı tutmak için bir kitap sehpası kullanın ve böylelikle kitaba yakından bakın. Belki büyüteç kullanmanız da nesneleri büyük görmenizi sağlayabilir. Resim ve yazıları bilgisayarda büyütebilirsiniz.
 5. Bir monoküler teleskop dışarıdaki işaretleri ve sınıfta tahtayı görmenize yardımcı olabilir. Hayvanat bahçesinde hayvanları ve müzede eserleri görmek için kullanabilirsiniz.
 6. Işıklı bir şeye bakarken arka planı sade ve koyu renkli yapmanız yardımcı olabilir. Buna “yüksek kontrast” adı verilir.
 7. Okumak için kabartma harfleri öğrenmek isteyebilirsiniz. Nesnelere yakından bakarken dokunmak isteyebilirsiniz. 
 8. Öğrenmeniz için dinlemek iyi bir yöntem olabilir.
 9. Eğer nesnelere gözünüzün yan kısmıyla bakabiliyorsanız bunu insanlara söylemek isteyebilirsiniz. Bazen insanlar bakmalarını istedikleri şeye bakmadığınızı düşünebilirler. En iyi şekilde gözünüzün yan kısmıyla görebildiğinizi bilmeyebilirler.

Eğer daha fazla görüş kaybı yaşarsanız bu sizi üzebilir. Bazen üzgün olduğunuz konularda başkalarıyla konuşmak sizi rahatlatabilir. Görüş kaybı yaşadığınızda hissettiklerinizi paylaşarak rahatlayabileceğiniz birini bulun.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Cone-rod disrdisrofisinin tedavisinin olmadığını sosöyleyen hekimim bana cesitli önlemler alabileceğimi söyledi.Bu komplikasyonun bir tedavisi var mı?... devamı