Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma obez kadınların D vitamini tabletleri alarak endometriyal kanser riskini azaltabileceklerini öne sürüyor, diyor Georgetown Lombardi Comprehensive Kanser Araştırması uzmanları.

Bilim insanları 21 Eylülde internette yayınlanan Kanser Önleme Araştırması raporunda D vitamini verdikleri obez farelerin sadece yüzde 25’inde endometriyal kanser çıktığını, ancak D vitamini tedavisi görmeyen obez farelerin yüzde 67’sinde endometriyal kanser görüldüğünü yazıyor. Ayrıca normal kilodaki farelere verilen D vitaminin bu konuda hiçbir fayda sağlamadığını gördüklerini, D vitamini alsın almasın bu farelerin yüzde 60’ının endometriyal kanser olduğunu ekliyorlar.

Bu farelerin hepsi genetik olarak endometriyal kansere yatkındı çünkü tümörü önleyici iki PTEN geninden biri onlarda yoktu. Bu genin yokluğu insanlarda görülen endometriyal kanser vakasıyla yakından ilişkili. Obezite de aynı zamanda büyük bir risk faktörü.

‘D Vitaminin bir dizi kansere fayda ettiği görülmüştür ancak endometriyal kanser açsından bakıldığında bizim araştırmamız bu vitaminin sadece obez vakalar için geçerli olduğunu gösterdi,’ diyor araştırmacılar. ‘Yine de bu sonuçlar kadınlarda onaylanırsa, D vitamini endometriyal kanser riskini azaltmakta kullanılan çok basit bir tedavi yöntemi olabilir.’

‘Bu konuda başka araştırmalar yapılana kadar bence kadınlara tek tavsiyemiz D vitamini tabletleri almaları ve her hafta güneşte birkaç dakika daha fazla geçirmeleri. Bu vitaminin bizim fareler üzerinde yaptığımız araştırmanın dışında da çok faydalı olduğu deneylerle kanıtlanmıştır.’

Video: Çocuklarda Obezite Sorunu

Elbette kadınların yapması gereken en güzel şey fazla kilolarından arınmaları çünkü normal kiloda olmak endometriyal kanserin yanısıra pek çok başka hastalıktan da kişiyi koruyor, diyor uzmanlar. Ancak A.B.D.’deki kadınların yarısının kilosu normalin üzerinde veya obez olduğundan ve kilo vermeleri çok güç olduğundan bu kadınların endometriyal kansere karşı başka yöntemlerle korunmaları gerek. Bu yöntemlerden biri progesteron kullanmak ama o da meme kanseri riskini arttırıyor. D vitamini tabletleri muhtemelen progesteron gibi tabletlerden daha güvenli.

Kadınlar üzerinde yapılan daha önceki araştırmalar obezitenin endometriyal kanser riskini ikiye katladığını ve tekrarlama riskinin altıya katlanabildiğini gösterirken Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yayınlanan yeni araştırmalar D vitaminin endometriyal kanser açısından koruyucu olmadığını gösteriyor. Ancak bu araştırma D vitaminin obez kadınlar üzerinde incelenmediğini de vurguluyor.

Bu sebeple bu araştırmada uzmanlar risk faktörü olduğu bilinen kilo ile pek çok kanser riskini riski azalttığı düşünülen D vitamini arasındaki ilişkiye odaklandılar.

Emdometriyel kanseri incelemek için var olan en ileri hayvan modelini kullananan ( farelerde PTEN eksikliği) araştırmacılar, ‘PTen eksikliği endometriyal kanseri olan kadınlarda en yaygın ortak nokta,’ diyor.

Araştırma ekibi PTEN yoksunu fareleri dört gruba ayırdılar. Bir gruba normal yemek verildi, diğerinin besinlerine D vitamini eklendi. Başka bir gruba yağ açısından yüksek besinler, dördüncüye de yağ açısından zengin D vitamini eklenmiş diyet verildi.

Normal diyetle beslenen farelerde D vitamini endometriyal kanser açısından bir fayda göstermedi, her iki grupta da yüzde 60 farede endometriyal kanser gelişti. Yağ açısından zengin besinler alan farelerin yüzde 67’sinde endometriyal kanser gelişti ancak hem yağlı besinler hem D vitamini alan grubun sadece yüzde 25’inde endometriyal kanser görüldü.

‘Obez farelerde D vitamini çok güçlü, çok belirgin bir koruyucu etki yaptı,’ diyor araştırmacılar.

Bu noktada D vitaminin endometriyal kanser riskini neden sadece obez farelerde azalttığını bilmediklerini de ekliyorlar ancak verilere göre bu farelerin daha az osteopontin ürettiklerini, bunun kanseri daha agresif yaptığını ve E-kadherin üretimini arttırdığını, bunun da metastazı önlediğini belirtiyorlar. Bu farelerde insülin direnci de düşüyor, bu önemli çünkü yağ hücreleri insülin direnci yaratan infalmmatuvar sitokinler üretiyor ve bu da kanser gelişimini arttırıyor.

‘Ancak D vitaminin obez farelerde nasıl bu kadar işe yaradığını gerçekten bilmiyoruz,’ diyorlar. ‘Şimdi bu mekanizmayı inceliyoruz ve bir cevap bulmayı umut ediyoruz.’

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı