DEHB ilaçlarının bazen yan etkileri olabilir. Ama bu yan etkiler, genellikle tedaviye başlandığı dönemde, kısa süreli ve hafif şekillerde ortaya çıkar. DEHB tedavisi için kullanılan uyarıcıların en sık rastlanan yan etkiler şunlardır: 
İştah ve kilo kaybedilmesi
Uyku problemleri
Baş ağrısı
Gerginlik, sinirlilik
Sosyal çekingenlik
Mide ağrısı
Sivilce
Uyarıcı olmayan ilaçlar ise, mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, uyku hali ve benzeri bir takım belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. 
Antidepresanlar, kalp hızı ve ritminde değişiklikler, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve sersemlik gibi yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir. Bu ilaçların kullanımı sırasında daha dikkatli olunması gerekmektedir. 
Çoğu durumda, doktorunuz aşağıdaki stratejilerden birinin yardımı ile DEHB ilaçlarının yan etkilerini kontrol altında tutabilir: 
İlaç dozunda değişiklik yapılması
İlaç programında ayarlama yapılması
Farklı bir ilaç kullanılması
Eğer çocuğunuzun kullandığı DEHB ilaçlarının yan etkileri olduğunu fark ederseniz, doktorunuza başvurun. Doktorunuzla görüşmeden, daha önce tavsiye edilmiş olan tedavi şeklinde herhangi bir değişiklik yapmayın.
DEHB tedavisi için kullanılan ilaçlar, ciddi yan etkilere nadiren yol açar. Örneğin, bazı uyarıcıların yaratabileceği kalp kası damarları ile ilgili sorunlar, çocuklarda ani ölüm riski doğurabilir. Aynı zamanda depresyon ya da anksiyete gibi psikiyatrik sorunlarda artışa neden olabilir. Strattera adlı uyarıcı olmayan ilaç ile gençlerde intihar düşüncesinin artması riski arasında ilişki olabileceği saptanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun tedavisi için yeni bir ilaç kullanmaya başlamadan önce, potansiyel riskler hakkında doktorunuza danıştığınıza emin olun. 

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Merhaba Doktor bey, Doğum kontro hapı kullanımı sırsında ilac lımından 2 saat önce 2 kadeh sarap içmek ilacın etkisini azaltır mı ?Su an son 4 haptayı... devamı