Büyük şehirlerde yaşayan çocuklar, resim heykel müzelerine götürülebilirler. 5 yaşından itibaren sanat müzelerine gidebilirler. İstanbul’da bulunan çocuklar bu açıdan oldukça şanslıdır.

Rahmi Koç Müzesi, özellikle çocukların hoşuna gidecek objeler barındırır. Oyuncak arabalardan gerçek klasik arabalara kadar arabaların bulunduğu bir müzedir. Dönem dönem bu müzede yapılan dönemsel sergiler, çocuklar açısından son derece bilgilendirici olabilir. Yani bu müze, çocukların çok keyif alacakları müzelerden biridir.

Sanat müzeleri açısından ise, özellikle Pera Müzesi’ne götürülmeleri çok yararlı olacaktır. Bu müzede portreler koleksiyonu vardır. Portre resmin ne olduğu bilgisiyle beraber çocuklar bu müzeye götürülebilir.

Türk modern resminin önemli isimlerinden Burhan Doğan çay’ın kendi kişisel müzesi vardır ve çocukların görmeleri çok önemlidir. Bu müzede Burhan Doğan çay’ın ilk zamanlarından son zamanlarına kadar birçok eseri vardır. Yani çocukların bir sanatçının sanat yaşamının gelişimini görmeleri açısından son derece faydalıdır.

Ayrıca İstanbul Modern de çocukların götürülebileceği bir başka mekândır. Sabancı müzesi zaman zaman yurt dışından sergiler getirmektedir. Kendi koleksiyonu da çok güzeldir. Buralar da çocukların götürülmeleri gereken önemli yerler arasıdadır.

Prof. Dr. Serap UYSAL

kızım altı yaşında,2 gündür baş dönmesinden şikayet ediyor.sebebi ne olabilir acaba,baş dönmesinin nedenini öğrenmek için hangi bölüme götürmeliyim.ce... devamı