Diş apsesi için evde yapılabilecek ilk müdahale, bir ağrı kesici almaktır. Çünkü apse ilk başladığı zaman kişiyi en fazla rahatsız eden şey, ağrı olacaktır. Şiş ve ödem daha sonra meydana geleceği için, duruma göre bir ya da iki ağrı kesici alınabilir.

Hasta ağrı kesici aldıktan sonra, eğer sorunun hangi dişten kaynaklandığını fark etmişse, herhangi bir müdahalede bulunmamalıdır. Yani kocakarı yöntemleri olarak bilinen tütün basma, rakı koyma gibi yöntemlere başvurmamalıdır. Hastanın yapması gereken şey, ağızdan bir ağrı kesici aldıktan sonra, en yakın kliniğe başvurmaktır.

Tedaviye başlandıktan sonra da hastanın bu konuda yapacağı şeyler sınırlıdır. Ağzını temiz tutması ve dişlerini iyi fırçalaması gerekir. Hekim tarafından müdahale edilen apseli dişe herhangi bir müdahalede bulunmamalıdır. Hasta o dişin üzerinde fazla yemek yememeli ve dişi basınca maruz bırakmamalıdır.

Hasta bütün bunları yaptığı ve ilaçlarını da düzenli olarak kullandığı sürece, diş apsesi belli bir zaman sonra iyileşecektir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı