İmplant, günümüz diş hekimliğinde eksik dişlerin tedavisinde sık kullanılan, diğer protez ve köprü uygulamalarına karşı iyi bir alternatiftir. Geleneksel köprü ve  protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. İmplantlar diş kökü görevi gören titanyumdan vidalardır. Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Dental  implantların amacı;  kaybedilen dişlerin  yerine yenisini yapay olarak yerleştirmektir.

İmplant uygulamasının en büyük avantajı, uygulama esnasında herhangi bir sağlam dokuya zarar verilmemesidir. Bilindiği üzere kron-köprüyle çekim boşluğunun restore edilebilmesi için çekim boşluğuna komşu olan iki dişinde kesilmesi gerekir bu da sağlıklı iki dişin daha hasar görmesi, dolayısıyla uzun vadede de olsa söz konusu bu dişlerin kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Ancak implant sayesinde bu sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. İmplantlar üzerine uygulanacak protezler, daha stabil, daha konforlu ve daha estetiktir. Gerçek dişlerin yerini alırken daha doğal bir görüntü sergilerler. Bu tedavi ile hasta çok daha iyi estetik bir görünüm, rahat ve kendine güvenerek gülebilmektedir.

İmplant sadece tek veya birkaç diş eksikliğinde değil, dişsiz alt ve üst çenelerde de uygulanabilir. İmplant tedavileri özellikle hiçbir dişi olmayan ve total protez kullanmakta olan hastalar için son derece yüksek konfor sunmaktadır. Mesela alt veya üst çenede dişlerinin tamamını veya bir kısmını kaybetmiş olan hastalara klasik yöntem olan tam protez veya yarım damak protez yapılır. Fakat hasta bu protezlerin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı duyar, etkili çiğneyememekten ve estetik açıdan şikâyet eder. Ayrıca çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla madde kaybı olur ve kemikler gittikçe incelir. Buna bağlı yüz profilinde bir takım değikişlikler olur. Bu tip hastalarda implant tedavisi uygulayarak tüm şikâyetlerini ortadan kaldırmak ve kemik kaybını engellemek mümkündür. Bu tedavi ile dişsiz bölgelere yerleştirilen implantlar sayesinde hareketli protez kullanımına son verilir.İmplant tedavisi ile hasta rahat çiğneyebilme, sert ve kutu yiyecekleri dahi rahatça yiyebilme özgürlüğüne kavuşur. Bu sabit protezler sayesinde iyi çiğneyememeye bağlı mide problemleri de giderilmiş olur ve hasta daha sağlıklı ve dengeli beslenebilmektedir.

 İmplantın Avantajları                                                               

-          Daha estetik ve daha güzel bir görünüm sağlar.

-          İmplant üstü yapılan damak ( total) ya da damak- parsiyelprotezlerin tutuculuğu daha fazladır.

-          Çekilmiş dişlerin kemik bölgesinde zamanla madde kaybı olur, fakat implantlar bu kemik kaybını engeller ve böylece yüz profiline olumsuz değişiklikler olmaz.

-          İmplantlarla çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece çiğneme problemine bağlı oluşmuş mide hastalıkları giderilmiş olur.

-          Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat oluşur. 

Günümüzde, risklerin en aza indirildiği bu yöntemle, vidalar üzerine yerleştirilebilen sabit protezler sayesinde estetik ve fonksiyonel açıdan başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yapılan diş gerek sizin tarafınızdan gerekse başkaları tarafından, çok doğal ve estetik göründüğü için çok zor fark edilecektir. Yeni dişiniz doğal dişiniz gibi görünecektir. Protezinizin sabit olarak yerleşmesi sizin tekrar konforlu yemek yiyip, özgürce konuşabilmenize olanak sağlayacaktır. 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı