Aslında dişin çekilmesi, arzu edilen bir durum değildir. Dişler sadece çürüdüğü, kırıldığı, apse oluştuğu için çekilmez. Bazen diş etlerindeki hastalıklardan dolayı sapasağlam dişleri bile çekmek gerekebilir.

Diş çene kemiğine bağ dokusuyla bağlıdır. Diş eti hastalıkları dişin diş etinden tamamen ayrılmasına yol açabilir. Bu durumda kişiler diş etlerinin çekildiğinden, dişlerinin uzadığından yakınırlar ve çoğu kez bu dişler kendi kendine düşerler.

Yanlış bir tedavi uygulanması, örneğin kanal tedavisi yapılması gereken bir dişe sadece dolgu yapılıp bırakılması, dişte apse oluşumuna neden olabilir. Bu tip durumlarda, kurtarılma şansı olmadığında, dişin çekilmesi zorunlu hale gelir.

Diş çürüklerinin tedavisi

Günümüzde çok gelişkin tedavi yöntemleri vardır. Örneğin çekilen dişin yerine implant uygulamasının yapılması bunlardan biridir. Diş çekildiğinde oluşan boşluk, gelişkin bir yöntem olan implant tedavisiyle doldurularak, diş eksikliği giderilebilir.

Bunun dışında köprü protezleri yapılabilir. Kuşkusuz doğal dişleri bir daha yerine koymak mümkün değildir. Fakat en azından onun taklit edilmesi ve doğal dişe en yakın diş formuna ulaşılmaya çalışılması mümkündür.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

merhaba hocam benim sağkalçamın üzerinde arıvar emar çektirdim dislere basılı diyor neyapmalıyım teşekkürler... devamı