Üfleyip bir dilek tutmanın haricinde dökülen kirpiklerin eğlenceli bir yanı yoktur. Hatta çok döküldüğünü hissediyorsanız endişelenip dökülen kirpikler yeniden çıkar mı diye soruyor olabilirsiniz. Kirpikler bazen doğal sebeplerle bazen rahatsızlıklar yüzünden dökülebilir. Doğal sürecinde kirpikler tıpkı saçlarımız gibi uzar, dökülür ve tekrar çıkarlar.

Eğer maskara kullanıyorsanız ve kirpikleriniz çok dökülüyorsa ürüne alerjiniz olabilir. Ya da maskarayı çok sert kullanıyor olabilirsiniz. Saçkıran, skleroderma, hipertiroidi, hipotiroidi ve lupus çok fazla kirpik dökülmesine yol açan rahatsızlıklardır. Aşırı kirpik dökülmesi blefarit yani göz kapağı iltihabı sonucunda da olabilir. Blefarite alerji, enfeksiyon veya travma yol açabilir. Kemoterapi de kirpik dökülmesine neden olur. Eğer kirpik dökülmesine yol açan bir rahatsızlık varsa bunun tedavisiyle dökülme de duracak, sonrasında kirpikleriniz normal bir şekilde tekrar uzayacaktır. 

Dökülen kirpikler yeniden çıkar mı dediğinizde yapabileceğiniz bazı şeyler bu süreci hızlandırabilir. Bunlardan ilki sağlıklı bir diyettir. İyi beslenme genel sağlığın yanında kirpik sağlığını da destekler. Kirpik üretimini destekleyen besin maddelerinden ilki proteindir. Saçlar çoğunlukla proteinden oluşur dolayısıyla bu yapı taşı kirpik büyümesinde önem taşır. Protein vücuda amino asit sağlar, bunlar da keratin üretiminde kullanılır. Keratin kirpiklerin sağlıklı ve uzun olmasını mümkün kılar.

Biyotin, keratin üretimini destekleyen bir diğer maddedir. Kuruyemiş, karnabahar, brokoli, kale lahana, soğan, tam tahıllar gibi birçok gıdada bulunur. A ve C vitamini içeren sebze ve meyvelere de diyetinizde bolca yer vermelisiniz. C vitamini kolajen üretimini artırır. Turuncu ve sarı sebze ve meyveler, orman meyveleri, avokado bolca C vitamini içerir.

Niyasin yani B3 vitamini saç foliküllerine kan akışını artırarak büyümeyi canlandırır. Niyasin tavukta, balıkta, kırmızı ette, hindi etinde, yer fıstığında, bezelyede ve avokadoda bulunur. Demir içeriği düşük bir beslenme kirpiklerin büyüme evresinden çıkmasına neden olur. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyve, tavuk eti, deniz ürünleri, fasulye yiyerek bol bol demir alabilirsiniz.

Dökülen kirpikler yeniden çıkar mı dediğinizde bunu destekleyebilecek bir şey de multivitamin kullanmaktır. Böylece gerekli besin maddelerini aldığınızdan emin olursunuz. Saç tırnak kirpik sağlığı için özel formüle sahip takviyeler olsa da genel bir multivitamin de işinizi görecektir. Doktorunuza danışarak sizin için doğru ürüne karar verebilirsiniz.

Uzm. Dr. Hamide TUNA

Merhaba hocam...yaklaşık iki yıl önce saçlarımın dip kısmında tahmin ediyorum ki strese bağlı olarak küçük kabarcıklar halinde kasinti ile birlikte ya... devamı