Erkek çocuklar ergenliğe girdikleri zaman, onlarla babalarının yani hemcinslerinin konuşması daha doğru olacaktır. Çocuğa hazır olduğu ve istediği kadar bilgi verilmelidir. Eğer çocuk sorular soruyorsa, sadece bu sorulara yanıt vermek yeterli olacaktır. Daha fazla bilgi vererek çocuğun aklını karıştırmamak, daha ileri yaşlarda sorabileceği sorulara zamanı geldikçe açıklama yapmak gerekir.

Erkek çocukların cinselliği, toplumsal olarak büyümek ve erkek olmakla özdeşleştirilen ve dolayısıyla pozitif bir tutumla cesaretlendirilen bir durumdur. Bu nedenle erkek çocuklar daha fazla cinselliklerinin farkına vararak ve özgür büyürler.

Bu konuda önemli olan şey, çocuğu cinsellikten soğutmadan, korkutmadan, ileride olabilecek muhtemel tehlikelerden söz etmeden, zaman içinde kendi cinselliğini içselleştirmesini beklemektir. Eğer çocuk bu konuda soru sormuyorsa, özellikle baba onunla yakınlaşmaya çalışmalı, bu konuda kendisiyle rahatça konuşabileceğini telkin etmelidir. Bu konuda bazı kaynaklara birlikte bakmayı, gerekli bilgileri vermeyi kendisi teklif etmelidir.

Prof. Dr. Mehmet Şevki SERT

Merhaba ben 24 yaşındayım ama penisim henüz ergenliğe girmemiş bir erkek penisi gibi ve sperm de az ne yapmalıyım..?... devamı