Çocukların beslenmesinde ara öğünler oldukça önemli bir yer tutarlar. Çünkü bütün gün okulda ya da dışarıda olan çocuklar ana öğünler arasında çok fazla efor harcadıkları için hem beyinsel hem fiziksel olarak yorulurlar. Dolayısıyla da küçük enerji duraklarına ihtiyaçları olur.

Çocukların bu dönemde doğru besinlere yönlendirilmeleri, sağlıklı beslenebilmeleri açısından çok önemlidir. Ama çocuklar bu dönemde çöp besin olarak nitelendirilen, karbonhidrat ve yağ deposu olan ve hiçbir besin değeri olmayan besinlere yönelirler. Bu nedenle de ana öğünlerdeki besleyici besinleri daha az tükettikleri için yetersiz ve dengesiz beslenmiş olurlar. Oysa çocuklara ara öğünlerde süt, meyve, kuru meyve, yağ asitlerinden zengin badem, fındık, ceviz gibi gıdalar sunulmalıdır.

Mümkün olduğu kadar meyve, kuru meyve, kuruyemiş gibi besinler küçük paketler halinde çocukların yanına verilmelidir. Çocuklara bu gıdaların önemi anlatılarak tüketmeleri sağlanmalıdır.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

Merhabalar doktor bey.ben 35 yaşında sekonder hipogonadizm hastası bir kadınım.koku da alamıyorum.ergenlik çağında uzun araliklarda iki kez koku aldım... devamı