Estetik dermatoloji, dermatolojinin nispeten yeni bir kolu olup cildin görünümüyle ilgili sorunları ele alır.

Estetik dermatoloji, yara izi, kırışıklıklar ve akne gibi bazı cilt sorunlarının tedavisinde yardımcı olur ve kişinin daha sağlıklı, daha temiz bir cilde ve artan özgüvene sahip olmasını sağlar.

Estetik dermatolojinin birçok uygulaması bütün dünyada tanınır hale gelmiş ve bunların etkinliği ve güvenilirliği onaylanmıştır.

Estetik dermatolojideki en yaygın uygulamaların bazıları şunlardır:

  1. Botoks: Yüzdeki kırışıklıkları, ince çizgileri ve kaz ayaklarını azaltmanın kanıtlanmış bir yöntemi olan Botoks, bütün dünyada sadık bir müşteri kitlesi kazanmıştır. Botoksta, cilt altındaki yüz kasları gevşetilir ve dolayısıyla kırışıklıklar azalır. Bu ayrıca FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış bir işlemdir. Bu yüzden faydalı olmasının yanı sıra güvenlidir.
  2. Kimyasal soyma işlemleri: Estetik dermatoloji bilimi yeni olsa da, günümüzün kimyasal soyma işlemlerinin çoğu, Kleopatra gibi tarihin değişmez güzellik sembolleri tarafından uygulanan yüzlerce yıllık güzellik sırlarından faydalanır. Bu soyma işlemleri daha pürüzsüz ve göz alıcı bir cildin ortaya çıkması için kullanılır. Kimyasal soyma işlemleri, hafif, orta, derin soyma ve akne soyma dahil olmak üzere değişik ihtiyaçları karşılar.
  3. Lazer epilasyon: Estetik dermatolojinin bu uygulaması sayesinde, istenmeyen tüyler hakkında endişelenmek geçmişte kaldı. Artık, tıraş, ağda ve tüy dökücü kremlerin neden olduğu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Lazer epilasyon, vücudun hemen hemen her yeri için idealdir; tüyleri yok eder, cildinizi pürüzsüz ve göz alıcı hale getirir.
  4. Restylane enjeksiyonları: Estetik dermatolojinin bu uygulaması, daha pürüzsüz bir cilt ve daha dolgun dudaklar elde etmek için idealdir; cildinin görüntüsünü düzeltmek, sağlıklı ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak isteyenler için harikalar yaratır. Restylane enjeksiyonları, boşlukları doldurarak kırışıklıkları azaltmaya yarayan hiyalüronik asit jelinden yapılmıştır. Bu madde ayrıca dudakları dolgunlaştırmak için de kullanılabilir.
  5. Medikal saç ekimi: Son olarak, estetik dermatoloji, saçları seyrelen ve alındaki saç çizgisi gerileyen kişilere umut verir. Medikal ve cerrahi saç ekme yoluyla, doğal görünümlü, kalın, dolgun ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Bu yöntem ayrıca saç çizgisinin gerilemesinden kurtulmak için de güvenli bir yoludur. Seyrelen saçlar için medikal saç ekiminde daha doğal bir görünüm elde etmek için donör saç tellerinden de yararlanılır.

Estetik dermatolojideki araştırma ve ilerlemeler sayesinde, fiziksel görünüm ve ciltle ilgili sorunlar artık geçmişte kaldı. Yıllarca güneşe maruz kalmaktan dolayı kırışıklıklarınız olsa bile, estetik dermatoloji, erken yaşlanmanın etkilerini tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

Estetik dermatoloji konusunda bir doktor ararken, bu konuda lisansı, iyi bir eğitimi ve deneyimi olan bir doktor seçmeye dikkat edin. Eğer cildiniz için en iyi uygulamanın hangisi olduğundan emin değilseniz, doktorunuz bu konuda size önerilerde bulunabilmeli ve sizi iyice aydınlatabilmelidir.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

Burnumda kırık var estetik dediler estetik fiyatları nedir randevu alabilirmiyiz... devamı