GEBELİKTE KIZAMIK GEÇİREN BİRİYLE TEMASINIZ OLURSA NE YAPMALISINIZ?       

  Hiç kızamık geçirmemiş veya bunu hatırlamıyorsanız yapmanız gereken bu hastalığı geçirip geçirmediğinizi öğrenmektir.

  Bunu yaptırmakta mümkün olup kızamık (rubeola) IgG denilen testi yaptırmalısınız. Bu testin pozitif olması kızamığı geçirip geçirmediğinizi hatırlamasanız bile bağışık olduğunuzu kesin olarak gösterir. İçiniz tamamen rahat olsun. Bu durumda kızamıklı biri ile temasınız olsa da hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

  KIZAMIK AŞISI 

  Eğer geçirmediğinizden eminseniz veya testinizin sonucu negatif ise gebe kalmadan en az 30 gün önce birer ay ara ile 2 doz canlı virus aşısı yapılmalıdır.
 

  Eğer aşısızsanız ve gebelikten önce aşı yaptırmadıysanız siz bu durumda iken kızamık geçiren birisi ile temasınız olursa temastan sonraki 6 gün içerisindeEnfeksiyon hastalıkları uzmanına mutlaka başvurmalısınız. Çünkü bu durumda geç kalınmadan yaptırmanız gereken gamaglobulin denen aşıyı olmalısınız. Çünkü bu aşıyı yaptırmadığınız durumda kızamık geçirirsiniz. Kızamık virüsü de bebeğinize bulaşır. Bu da istenmeyen bir sürü sorun demektir.

  Bu nedenle gebe kalmadan önce mutlaka testlerinizi yaptırın ve gerekli aşılarınızı olun lütfen. Bu şekilde hem kendinizi hem bebeğinizi korur ve daha mutlu bir gebelik geçirirsiniz.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Kan tahlili yaptirdim beta hcg sonucu 6.2 çikti bunda bir gebelik var mi... devamı