Gülüş tasarımında diş etleriyle ilgili olarak yapılan değişiklikler, belki de bu işlemin ana unsurunu oluşturur. Arzu edilen ilk kural, gülüş sırasında üst dudağın bitim noktasından itibaren dişlerin gözükmesidir.

Bu açıdan bakıldığında 3 tip gülümseme olduğu görülür. Birincisi üst dudağın dişleri tamamen örttüğü düşük gülüşlerdir. İkincisi, üst dudak ile diş ilişkisinin normal olduğu gülüşler ve son olarak da üst dudak çizgisinin, diş çizgisinin daha üstünde yer aldığı ve diş etlerinin gözüktüğü gülüşlerdir.

Game smile

Bu sonuncu gülümsemeye game smile adı verilir. Yani diş etlerini gösteren gülümsemedir. Bu tip gülüşlerde, diş etlerinin seviyesi yukarıya çekilir. Günümüzde bu işlem lazer ile yapılmakta ve son derece pratik, ağrısız ve kısa sürede uygulanmaktadır. Bu işlemin etkileri ise kalıcıdır.

Bu işlemle kişi gülümsediği zaman, üst dudağın altında diş etlerinin görünmemesi sağlanmış olur. Bazı vakalarda, bu işlemden sonra dişlerin üzerine lamine adı verilen kaplamaların yapılması gerekir. Bazı vakalarda ise ilaveten bir işleme gerek kalmamakta, kişinin doğal haliyle dişlerinin daha fazla gözükmesini sağlamak yeterli olmaktadır. 

Op. Dr. Korkut ARSLAN

İç dudakların estetiği sonraki tamamen diş dudaklarin içinde kalmis yani kapali bir vulva görünümüne kavusabilirmiyim muayene ucretlimi bu amaliyat fi... devamı