Hafızasını kaybeden bir kişinin neleri hatırlayabileceği, daha çok altta yatan hastalıkla ilgili bir durumdur. Beynin hangi bölgelerinin etkilendiğine, yakın belleği tutan bir hastalık mı yoksa daha geniş bir hastalık mı olduğuna bağlıdır.
Ya da çok eski zamanların hatırlanmasını sağlayan uzak hafızayla mı yoksa yakın hafızayla mı ilgi olduğu belirleyici faktörlerdir. Bu konuda doktorun yapacağı tetkikler de önemlidir.
Eğer hastalık dejeneratif bir hastalıksa, zaten tedavisi kısıtlıdır. Ama bazen de tedavi edilebilir bir hastalık olabilir. Örneğin bir beyin damar hastalığı tedavi edilebilir ve bunun sonucunda bir iyileşme söz konusu olabilir.
Tedavi edilebilir olanlar
Keza bir enfeksiyon tedavi edilebilir. Ya da bir beyin damar hastalığı veya bir kafa travması sonucunda beyindeki zarlar arasında oluşabilecek kanamanın boşaltılması sonucunda, hastanın zihinsel fonksiyonlarında ve hafızasında bir düzelme olabilir.
Veya bir hidrosefali olması halinde, bu hidrosefaliye şant konularak hastalık düzeltilebilir ve zihinsel fonksiyonlar düzelebilir.
Burada daha çok altta yatan nedenler, beynin ne kadar etkilendiği ve bunların tedavi edilebilir bir durum olup olmadığı önemlidir.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhaba hocam 78 yaşında babam bir kaç gün aralıkla 2 defa felç atlattı sağ taraf ilk felç şah damarı tıkanıklıgından olmuş anjıyo ve stend takıldı st... devamı