Kadınlar hem kariyer hem de çocuk yapabilirler ve zaten yapmaktadırlar. Ancak bu son derce zor bir süreçtir. Bu konuda önemli olan birkaç nokta vardır. Bunlardan biri, daha çocuk dünyaya gelmeden önce, daha sonrasıyla ilgili nasıl bir plan yapıldığıdır. Çocuğun bakımının aile büyükleri mi yoksa bir bakıcı tarafından mı yapılacağı, bu kişi ile annenin ne kadar uyum içinde çalışabilecekleri, annenin yaşamını sürdürebilmesi için son derece önemlidir. Bu nedenle çocuk dünyaya gelmeden önce bu düzenlemelerin yapılmasında fayda vardır.

Kaçınılması gereken durumlar

Bunun dışında, kimi durumlardan kaçınmak gerekir. Kariyerine rağmen çocuk sahibi olmak, çocuğa rağmen kariyerini devam ettirmek, insanda müthiş bir gerginlik ve mutsuzluk kaynağı olacaktır. Çünkü kişi, diğer konuda istediklerini yapamadığını, gelişemediğini düşünecektir. Bu durum, diğer konuya olumsuzluk olarak yansıyacaktır.

Dolayısıyla gerçekçi beklentilere sahip olmak gerekir. Hedeflenen kariyer ya da terfiye birkaç yıl sonra ulaşılacak olabilir. Bunu kabul etmekte ve hayatın buna göre planlanmasında fayda vardır. Çünkü önemli olan yaşanan süreçten keyif almaktır. Sonuca değil sürece odaklı yaşamaya konsantre olunması halinde, çocuk yapmaktan da kariyer yapmaktan da keyif almak mümkün hale gelecektir.

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

hocam bende yüz kızarması var klipsli ets ameliyatını olmak istiyorum hem degişken hem de sabit var 16 yaşındayım birde bu sizin icin sorun olur mu?... devamı