Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, her 12 erkekten birinde görünen prostat kanserinin akciğer kanserinin ardından en çok görülen ikinci kanser çeşidi haline geldiğini bildirdi.

Göktaş, yaptığı açıklamada, ülkemizde yaklaşık 1 milyon 900 bin prostat hastası olduğunu belirterek, bu hastaların yalnızca 300 bininin yani yüzde 16'sının tedavi gördüğünü hatırlattı.

Göktaş, şunları kaydetti:

''Geriye kalan 1 milyon 600 bin erkeğin ise bu hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir. Erkekleri etkileyen ölümcül kanser türlerinden olan prostat kanseri her 12 erkekten birinde görülmekte ve akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu oldukça ciddi bir rakam olup insanların bu konuda duyarlı davranması gerekmektedir.''

Video: Dr. Muammer Kendirci "Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir"

Bunun yanında iyi huylu prostat büyümesi ile idrar yolunun daraldığını ve idrar yapmada zorluklar yaşandığını anlatan Göktaş, erken tanı ve tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek ciddi sorunlar ortaya çıktığını vurguladı.
İLGİLİ MAKALE

Dünya Prostat Haftası

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

43 yasindayim cinsel yonden zayifim ! prostat massagii yaptirmanim faydasii olurmu yada bir tehlikesii varmii tessekkurler... devamı