Hidroselin belirtileri torbaların su toplaması ve şişmesidir. Buradaki önemli bir nokta, bu şişmelerin ağrısız olmasıdır. Torba istediği kadar şişsin, üzerine bastırıldığında, vurulduğunda ya da kişi kendini muayene ettiğinde hiçbir ağrı duymaz.
Bu durum, aynen bir balonun şişmesi gibi düşünülmelidir. Bir balonun üzerine vurulduğu zaman alınan hisle, torbanın üzerine vurulduğunda duyulan his aynıdır. Kişi sadece sıkışma dolayısıyla huzursuzluk hisseder. Torbanın kendisinden bir ağrı hissetmez. Bu da önemli bir bulgudur.
Genç erkekler dikkat etmeli
Hidrosel genel olarak kötü bir hastalık değildir. Ancak hidroselin dikkat edilmesi gereken en önemli noktalarından bir tanesi, yüzde 10 kadar bir vakada testis tümörlerinin, testis kanserlerinin bir yan bulgusu olma ihtimalidir.
Bu nedenle kişinin torbasının üzerine herhangi bir darbe yemediği koşullarda, torbaların özellikle çok kısa zamanda su toplaması söz konusuysa, zaman geçirmeden mutlaka bir hekime başvurmasında fayda vardır.
Özellikle de genç erkekler dikkat etmelidir. 35 yaşın altındaki erkeklerde, kısa dönemli şişmelerde, yüzde 10 kadar vakada, altında testis tümörü çıkabilir.
İLGİLİ MAKALE

Hidroselin tedavisi

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adetimden 1 hafta sonra ilişkiye girdik 40 saat sonra Ella kullandım hapı kullandıktan 12 sonra adet belirtileri oldu normal adetime daha 10 gün var b... devamı