İç varis derin venöz yetmezlik olarak da bilinir ve derindeki toplardamarların kanı kalbe geri gönderememesi şeklinde görülür. Venöz yetmezlik nadir rastlanan ve iyi huylu bir durum değildir. Tedavi genellikle belirtileri hafifletmeye ve mümkünse altında yatan anormalliği çözmeye odaklanır. Henüz ağız yoluyla alınan hiçbir ilacın venöz hastalığın tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanamamıştır. Kademeli sıkıştırma modern tedavinin önemli bir parçasıdır. Cerrahi veya endovenöz tedavi genellikle rahatsızlık hissedenlerde ve ülserleşme olan hastalarda kullanılır. Bu yöntemlerin amacı kan akışının bozulduğu damarları alarak dolaşımı iyileştirmektir.

Derin venöz yetmezlik yani iç varis tedavisinde de hem güvenli hem etkili bir yöntem bulunamamıştır. Belirtileri iyileştiren ilaç tedavisi ve varis çorabı kullanımı ön plana çıkar. Ameliyat içinse kesin bir prosedür gelişmemiştir. Valvüloplasti sık sık başarılı geçer ama ameliyat sonrası derin ven trombozu gelişme riski yüksektir. Venöz bypass bazı hastalarda başarılı olur. Derin sistem damarlarındaki kapakların fonksiyonunun tekrar kazandırılması devam eden bilimsel araştırmalarda önemli bir konudur.

İç varis tedavisi inatçı olsa da normal (yüzeysel) varisler genellikle sorunlu damarların alınmasıyla iyileştirilebilmektedir. Damarların alınması dolaşımı kötü yönde etkilemez çünkü sorunlu damarlar zaten görevini yerine getirmemektedir. Etraftaki damarlar bu görevi üstlenirler. Venöz ülserler görülen hastalarda antibiyotikler nadiren faydalı olur. 

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı