Varis Bakımı Nasıl Yapılır?

Varis ve örümcek damarlar birçok insanı etkileyen, yaygın görülen bir durumdur. Varis ile damarlar genişler ve kıvrılır, bu genellikle bacaklarda görülmekle beraber vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Çirkin görünüşü bir yana, varis geceleri kanın bacaklarda birikmesi sonucu kramplara ve ağrıya da neden olabilir.

Örümcek damarlar varisin daha hafif bir şeklidir ve genellikle herhangi bir tıbbi bakım gerektirmez; fakat varise yol açabilir.

Varisin birkaç farklı nedeni vardır, bazıları genetiktir. Eğer anne veya büyükannenizde varsa sizde de varis oluşma riski normalden daha yüksektir. Hormonlar, obezite ve uzun süreli ayakta kalmak da bir rol oynayabilir.

Kilo vermenin yanında, bacak bacak üstüne atmamak ve varis çorabı giymek... Bu makalede varis bakımını nasıl yapacağınızın yanında varisle ilgili duymamış olabileceğiniz bazı ek bilgiler var:

  1. Yeşil yapraklı sebzeler gibi K vitamini bakımından zengin yiyecekler yiyin; bu, varis ve örümcek damarları önlemeye yardımcı olabilir.
  2. Biraz yaban mersini atıştırmayı deneyin. Bir çalışmada düzenli olarak yaban mersini tüketmenin varis görünümünü yüzde 80’e kadar iyileştirdiğini öne sürüyor. Ayrıca yaban mersininin sağlığınıza sağladığı diğer yaralardan bahsetmeye gerek bile yok.
  3. Atkestanesi tohumu özütü alın, bu ek besin uzun süredir güvenli bir varis tedavisi için kullanılıyor. Ağrıyı dindirmek ve şişmeyi azaltmak için öğünler arasında günde iki defa 300 mg’lık bir tablet alabilirsiniz.

Eğer varis biraz daha ciddiyse ve tıbbi tedavi gerektiriyorsa, radyofrekans tedavisini deneyebilirsiniz. Radyofrekans tedavisini denemek için doktorunuzla konuşabilirsiniz. Neredeyse iyileşme zamanı gerektirmeyen bu varis tedavisi, varisli damarları daraltmak için radyo frekans kullanılan yeni bir tedavi yöntemidir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı