Grip her sene bu aylarda birçoğumuzu yatağa düşüren, bazen hafif bazen ağır belirtilerle atlatılan bir hastalık. Ancak 2020 başlarında koronavirüs salgınının hız kazanmasıyla tüm dünyanın gündemi bu yeni tip virüs oldu. Dolayısıyla ortak belirtileri gören kişiler de hastalığının grip olmasını umut ediyor. Peki koronavirüs ve grip arasındaki farklar nelerdir? Hastalığın hangisi olduğu nasıl anlaşılır?

Grip günümüzde halen aktif olan bir hastalık ve çok ağır belirtilere de neden olabiliyor. Sık yaşanan bu solunum yolu enfeksiyonuna burnu, boğazı ve akciğerleri etkileyen bir virüs yol açıyor. Enfeksiyon 5 ila 7 gün sürebiliyor. Gribin sık görülen belirtileri arasında yüksek ateş ve titreme, genellikle kuru öksürük, bitkinlik, ağrılar, bazı vakalarda burun akıntısı, tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve çocuklarda ishal mevcut.

Koronavirüs ve grip arasındaki farklardan biri gribin bir aşısının olması ve bu aşının koruyuculuğu. Aşıyı yaptıran kişiler grip olsalar bile bunu daha hafif geçiriyorlar. Grip olan kişiler genellikle medikal bir müdahale gerekmeden, evde dinlenerek ve bol sıvı tüketerek hastalığı atlatabiliyorlar.

Koronavirüs ise genç ve sağlıklı kişilerde hafif geçebilse de yaşlılarda ve diğer uzun dönemli hastalıkları olanlarda ağır belirtilere neden olabiliyor. Tüm dünyada gördüğümüz üzere ölümle de sonuçlanabiliyor. Başlıca belirtileri arasında yüksek ateş, titreme, kuru öksürük, nefes yetmezliği ve nefes almada zorluk mevcut.

Koronavirüs ve grip arasındaki farkları incelediğimizde belirtilerden iki hastalığı ayırmak oldukça zor olabilir. Her ikisinde de yüksek ateş ve kuru öksürük sık görülüyor. Her ikisinde de hapşırma görülmüyor, boğaz ağrısı ise bazen görülebiliyor. En ayırt edici unsur nefes yetmezliği. Koronavirüs vakalarında bazen görülen bu belirti gripte görülmüyor. Gripte sık görülen baş ağrıları, bitkinlik ve genel vücut ağrıları koronavirüste bazen görülüyor. Gripte bazen yaşanan burun tıkanıklığı ve akıntısı koronavirüs vakalarında nadiren ortaya çıkıyor.

Doğru teşhisin koyulabilmesi için hastalığın test edilmesi gerekli. Bunun için de ALO184 danışma hattını aramalı, oradan verilen direktiflere göre koronavirüs için görevlendirilmiş kendinize en yakın hastaneye gitmelisiniz. Özellikle de yakında yurt dışından dönmüş ya da yurt dışından dönmüş kişilerle görüşmüş kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. 

İLGİLİ MAKALE

Kasımda Grip Başkadır

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı