Koronavirüs salgını ülkemizde de dünyadaki gibi büyük bir tehdit olmaya devam ediyor. Artan vakalara karşı vatandaşların evde kalması önerilirken bu sayede hastane kapasitelerini aşmamak hedefleniyor. Koronavirüs hakkında iyi bilinen şeylerden biri de yaşlıları ve bağışıklık sistemi zayıf kişileri daha çok etkilerken daha genç bireylerde hafif bir şekilde atlatılabilmesi. Peki özellikle de hafif geçtiğinde benzer belirtilere sahip olan koronavirüs ve soğuk algınlığı arasındaki farklar nelerdir?

İki rahatsızlığın arasında yüksek ateş, vücut ağrıları ve öksürük gibi ortak belirtiler var. Ancak farkları anlamak için koronavirüsü daha iyi tanımak gerekiyor. COVID-19 olarak da bilinen bu yeni tip koronavirüs dünya çapında hızla yayılıyor. Koronavirüsün 4 diğer türü aslında çok sık rastlanan virüsler ve soğuk algınlığı gibi hafif belirtilere yol açıyorlar. COVID-19 gibi bazı diğer türleri ise özellikle de belli gruplarda, yaşlılarda, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı olanlarda şiddetli belirtilerle görülebiliyor. COVID-19 için şu an herhangi bir tedavi veya aşı bulunmuyor.

COVID-19 belirtileri arasında yüksek ateş ve titreme, genellikle kuru öksürük, nefes almada zorluk veya nefes yetmezliği, bazı vakalarda ise yorgunluk, ağrılar, baş ağrısı ve boğaz ağrısı sayılabilir. Koronavirüs ve soğuk algınlığı arasındaki farkları incelediğimizde yüksek ateş koronavirüs vakalarında sık görülürken soğuk algınlığında nadir görülüyor. Öksürük koronavirüste sık ve genellikle kuruyken soğuk algınlığında hafif görülüyor. Hapşırmak soğuk algınlığında sık görülürken koronavirüste görülmüyor. Ağrılar ve boğaz ağrısı soğuk algınlığında yaygınken koronavirüsün sadece bazı vakalarında görülüyor.

Yine soğuk algınlığında sık görülen burun akıntısı ve tıkanıklığı koronavirüs vakalarında nadiren görülen bir belirti. Koronavirüste bazen görülen nefes yetmezliği soğuk algınlığında görülmüyor, baş ağrıları ise soğuk algınlığında nadiren ortaya çıkıyor. İshal koronavirüste nadir vakalarda görülürken soğuk algınlığında görülmüyor.

Koronavirüs ve soğuk algınlığı arasındaki farklarda soğuk algınlığı belirtilerinin bu virüse ve hatta gribe kıyasla daha hafif şikayetlere yol açtığını söylemek mümkün. Eğer koronavirüs belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız, yurt dışından yeni döndüyseniz ya da dönenlerle bir arada bulunduysanız, risk taşıdığını düşündüğünüz kişilerle temasınız olduysa Alo184 danışma hattını arayarak önerileri uygulamanız gerekiyor. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

iyi günler hocam ateşli silah yaralanmasından dolayı bağırsak ameliyatı oldum bu ameliyattan penisten sperm gelmemeye başladı daha önceden herşey norm... devamı