Soğuk algınlığı denilen durumu gripten ayırmak gerekir. Soğuk algınlığına nezle de denilmekte ve bu hastalık da aynen grip hastalığında olduğu gibi virüslerle ortaya çıkmaktadır. Ancak soğuk algınlığı ya da nezle durumundaki belirtiler gribe göre daha hafiftir. Çocuklarda hafif bir ateş, halsizlik, iştahsızlık, burun akıntısı, öksürük gibi bulgularla kendini gösterir. Fakat bu belirtiler grip belirtilerine göre yaklaşık onda bir oranında daha hafiftir. Bu durum griple soğuk algınlığı arasındaki önemli bir ayrımı oluşturur.

Çocuklar çeşitli mikroplarla karşılaştıklarında, çoğu kez soğuk algınlığı denilen nezleye yakalanırlar. Bu hastalık genellikle kendi kendine iyileşir ve nadiren ilaç kullanmayı gerektirir. Burada önemli olan dinlenmektir. Çocukta ateş varsa bir ateş düşürücü verilebilir. İyi bir beslenme de çok önemlidir. Gripte ise daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü gripte bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu komplikasyonlardan en sık görülenler zatürree, menenjit ya da mikrobun kana karışmasıdır. Bu nedenle griple soğuk algınlığı ya da nezleyi iyi ayırmakta yarar vardır.
İLGİLİ MAKALE

Hamilelik ve Grip

Prof. Dr. Kaan AYDOS

iyi günler hocam ateşli silah yaralanmasından dolayı bağırsak ameliyatı oldum bu ameliyattan penisten sperm gelmemeye başladı daha önceden herşey norm... devamı