Nedir

Labirent İltihabı

Labirent iltihabı, iç kulaktaki bir sorundur. Dengenizi kontrol etmenize yardımcı olan iç kulağın bir parçası olan labirent, şiştiği ve iltihaplandığı zaman oluşur.

İltihaplanma, ani bir baş dönmesine sebep olabilir. Bu, sizi dönüyormuşsunuz gibi hissettirir. Labirent iltihabı, aynı zamanda geçici duyma kaybına veya kulaklarınızda çınlama sesine neden olabilir. 

Sebepleri

Sebepler

Labirent iltihabının sebebi belli değildir. Labirent iltihabı, virüssel bir enfeksiyon sonrası veya daha ender görülür şekilde bakteriler tarafından sebep olunan bir enfeksiyondan sonra oluşabilir. Çoğunlukla grip veya nezle gibi bir üst solunum yolları enfeksiyonu ile tetiklenir. Daha az olarak da bir orta kulak enfeksiyonundan sonra başlayabilir.

Belirtileri

Belirtiler

Labirent iltihabının ana belirtisi, baş dönmesidir. Baş dönmesi, sersem gibi hissetmekle aynı değildir. Sersem gibi hissetmek, dengeyi kaybetmiş gibi hissetmeniz anlamına gelir. Ama baş dönmesi, kendi etrafınızda dönüyormuş gibi veya dünya sizin etrafınızda dönüyormuş gibi hissettirir. Baş dönmesinin ve sersem hissetmenin belirtileri, labirent iltihabının dışında pek çok sorun yüzünden de oluşur.

Labirent iltihabı ile baş dönmesi, çoğunlukla grip veya nezle olduktan sonra 1 ile 2 hafta içinde aniden başlar. Mideniz bulantınız sizi istifra ettirmeye yetecek kadar şiddetli olabilir. Baş dönmesi, yavaş şekilde birkaç gün ile birkaç hafta arasında geçer. Ama bir ay veya daha uzun bir süre eğer başınızı belli bir şekilde aniden hareket ettirirseniz baş dönmesi belirtilerini halen gösteriyor olabilirsiniz.

Labirent iltihabı, aynı zamanda duyma kaybına ve kulaklarınızda bir çınlamaya neden olabilir. Daha sıklıkla bu belirtiler, birkaç haftadan daha uzun sürmez.

Teşhisi

Teşhis

Doktorunuz, bir genel muayene yaparak ve belirtileriniz ve sağlık geçmişiniz hakkında sorular sorarak labirent iltihabınız olup olmadığını söyleyebilir. Eğer baş dönmeniz varsa doktorunuz, bunun bir iltihaplı labirent yüzünden olup olmadığını tespit edecektir. Doktorunuz, labirent iltihabını tetikleyebilen virüssel enfeksiyonların işaretlerini arayacaktır.

Baş dönmenizin sebebi belli değilse, doktorunuz diğer sorunları saf dışı bırakmak için başka testler yapabilir.

Tedavisi

Tedavi

Çoğu zaman labirent iltihabı, kendiliğinden geçer. Bu, normalde birkaç haftayı alır. Eğer sebep bir bakteriyel enfeksiyonsa doktorunuz size antibiyotik verecektir. Ama çoğu zaman sebep, antibiyotiklerle tedavi edilemeyen virüssel enfeksiyonlardır. Doktorunuz, baş dönmesinin neden olduğu bulantıyı ve kusmayı kontrol etmenize yardımcı olacak başka ilaçlar verebilir.

İLGİLİ MAKALE

Göz Titremesi

Doç. Dr. İsmail KOÇAK

Merhaba hocam,neredeyse 4 hastane değiştirdim. Her ay bademcik iltihabı oluyorum. Kaç doktor kan tahilileri yaptı. Kanımda bademcik iltihabı görünmüyo... devamı