Hem erkekte hem de kadında libidoyu, yani cinsel isteği artırmak, karmaşık bir süreçtir. İyi bir cinsel ilişki için libidoyu yükseltmek, iyi bir hazırlık aşamasını gerektirir. Bu nedenle cinsel performansın yüksek olması, eşlerin cinsel ilişkiden olabildiğince zevk alması, hazzın ve orgazmın doruğuna ulaşması için yüksek bir libido gereklidir. Eğer cinsel istek ve arzu yoksa, cinsel ilişki eşler arasında bir tür görev olarak kabul edilir ve dolayısıyla cinsel performans da kötü olur.

Ancak, yüksek libidolu kişiler cinsellikte çok daha iyidir gibi kategoriler oluşturmak doğru değildir. Çünkü cinsel ilişki de, eşlerin birbirlerini nasıl tatmin edebilecekleri de öğrenilen süreçlerdir. Uyarılma bölgelerini, cinsel ilişki sırasında eşine nasıl davranması gerektiğini iyi bilen bir kadın ya da erkek, cinsel isteğin az olduğu zamanlarda bile, cinsel ilişkiden doyurucu sonuçlar alabilirler.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

hocam öncelikle kendimi tanıtayım 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim ve yaklaşık birkaç hafta önce penisimin ucunda küçük siyah bir nokta farketmi... devamı