Hava sıcaklıklarının artmasıyla açılan piknik sezonun vazgeçilmezi mangaldaki etlerin gıda zehirlenmesine yol açmaması için et alırken de tüketirken de dikkat edilmesi gerekiyor.

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, sıcaklıkların artmasıyla piknikçilerin özledikleri mangal keyfini çıkarmaya başlamasıyla, et tüketimine bağlı gıda zehirlenmelerinin arttığına işaret etti.

Gıda zehirlenmeleri arasında et tüketimine bağlı olanların önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Akdur, ''Piknik sezonunun açıldığı şu günlerde gıda zehirlenmesine uğrayıp pikniğin hasta yatağında sonuçlanmaması için et ürünlerini satın alırken ve tüketirken hijyene her zamankinden daha çok dikkat etmek gerekir,'' dedi.

Akdur, '' Et satış yerlerinin özellikle duvar ve tezgâhları başta olmak üzere temizlenebilir malzemeden yapılmış olması gerekiyor. Bununla birlikte soğutma ve saklama dolaplarının çalışır olması ve sıcaklıklarının 4 santigrat derecenin üzerinde olmaması gerekir. Donmuş ürün muhafaza edilen dolaplar ise sıcaklık eksi 18 santigrat dereceden daha düşük olmalıdır'' diye konuştu.

Tam karkas veya yarım karkas halindeki kırmızı etlerin üzerinde kontrol edildiğine ilişkin damgaların bulunması gerektiğini dile getiren Akdur, ''Satışa sunulan etler uzun süreli muhafazaya bağlı, yüzey rutubetini kaybetmiş ve kurumaya bağlı olarak donuklaşmış, koyu kahve veya kararmış olmamalı, canlı ve parlak kırmızı renkte olmalıdır. Doğal renginin dışında ve rengi bozulmuş etler ve etin kendi kokusu dışında ağırlaşmış kötü bir kokusu, ilaç kokusu veya dezenfektan kokusu olan etler kesinlikle alınmamalıdır,'' şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Sayın Prof.Dr.Kaan Aydos:Bizim de 7 yıldır çocuğumuz olmuyor.2 kere tüp bebek başarısızlığı var.Benim spermlerin grade 4 kalitesinde olduğu ve bu yüzd... devamı