Birçok şirket toksik olmayan oje üretse de ürünlerinde kimyasallar kullanan üreticiler hala büyük bir paydır. Ne olursa olsun, ister içsel ister dışsal olarak vücudunuzla doğrudan temasa geçecek ürünlerin bileşenlerini her zaman kontrol etmelisiniz. Fiziksel sağlığınızı korumak için iyi bir yöntemdir bu.

Sürekli oje sürmekten kaynaklanan sorunlardan biri alerjilerdir. Elleriniz veya ayaklarınız dışında bir yerdeki bir alerjik reaksiyon doğal olmayan oje kullanılmasının doğrudan bir sonucu olabilir. Çalışmalar gösteriyor ki ojedeki kimyasallar başka sağlık sorunlarının da katalizörü olabilir.
Tırnak ürünlerinde kullanılan ve kaçınılması gereken üç kimyasal şunlardır:

Formaldehit: Boyanın aksine neden de tırnak güçlendiricilerde bulunur. Kanserojendir ve dumanını solumak baş ağrılarına, gözlerin sulanmasına ve boğazın yanmasına nende olur.

Toluen: Genelde boya incelticilerde bulunur. Nörotoksindir ve nöronların işlevlerini engelleyebilir. Temel olarak, nöronlar sinir sistemi ve beyninizde birçok farklı beyin işlevine yardım eden hücrelerdir. Genelde bu hücreler kurcalanmamalıdır. Toluenin kuvvetsizlik, bulantı, kafa karışıklığı ve yorgunluk gibi kısa dönem sorunlara yol açtığı biliniyor. Toluene uzun süre maruz kalmak ciddi bir sinir hastalığına neden olabilir.

Dibütil oftalat (DBP): Parfüm ve saç spreyinde de bulunur. Teratojendir. Bu kimyasalın gebelik komplikasyonlar, doğum kusurları, hatta çocuk düşürmeye neden olduğu biliniyor. DBP genelde PVC’lerde plastikleştirici olarak kullanılır, ardından hortum, tel, kablo, kaplama, boru, vb gibi şeyleri üretmekte kullanılır. Başka bir çalışma, DBP’nin kızlarda ergenlik aşamasını hızlandırdığını ve yenidoğan erkeklerde genital anormalliklere yol açma potansiyelinin olduğunu keşfetti.

Birçok şirket sağlık ürünlerinde, örneğin ojede sağlık sorunlarına yol açan kimyasalları hala kullanıyor. Vücudunuzu neye maruz bıraktığınızın farkında olmak ve sağlığınızı tehlikeye atan ürünleri almamak sizin sorumluluğunuzda. Karar verirken, çok güçlü bir kokusu varsa içinde sağlığınıza zararlı olabilecek kimyasallar bulunuyordur.

Oje sürmek ama daha sağlıklı bir seçim yapmak isteyenler için mağazalarda toksik olmayan ojeler bulunuyor.

Prof. Dr. Cengiz ÇELİKER

Hocam ben kroner arter hastasiyim stent var hocam 8 senedir temizlik sirketinde çalışıyorum kimyasal madde kullanmak zorundayız ve bu beni etkiliyor i... devamı