Ozon terapi bugün bir çok amaç ile kullanılmaktadır fakat ağrı tedavisi öncelikli uygulamalar kliniğimizde ön plana çıkmaktadır. Özellikle bel ve boyun fıtıklarında fıtığa neden olan diskin içersine direk ozon gazı vererek veya fıtık olan bölgeyi ozon bombardımanına tutarak hastaların bu illetten kurtulması sağlanıyor. Yani hastalar ameliyat olmaktan kurtuluyorlar. Bu işlem ameliyathane ortamında ve görüntüleme cihazları eşliğinde yapılmaktadır. Narkoz ve neşter kullanmıyoruz. Ozonu diskin içersine verirsek bu tekniğe OZON NÜKLEOLİZİS veya Ozon diskektomi, eğer ozonu diskin çevresine verirsek bu metoda DİSKOSAN yöntemi diyoruz.

Diğer ve en önemli uygulamamız diz kireçlenmelerinde olmaktadır. Artroz dediğimiz yaşlılığa bağlı eklemlerimizde yıpranma oluşması sonrası oluşan eklem sertliği, ağrılar, şişmeler, eklemlerden seslerin gelmesi artık eklemlerimizi hareket ettirmekten bile korkar hale geldiğimiz durumlarda, biz diz çevresine ve de diz ekleminin içersine 4 kez OZON gazı veriyoruz. İddialı bir söz ama bu yöntemi uyguladığımız hastalarımızın hemen tamamı ağrılarından kurtulmuştur.

Bazen bu diz kireçlenmeleri o hale gelir ki artık hiçbir ilaç tesir etmez ve diz protezi tek çare gibi görülebilir. Eğer hastalar ameliyat olmak istemezler yada ameliyat olmaları ileri yaşlarından dolayı sakıncalı ise ne yapmalıyız onları ağrı çekmeğe mahkum mü edelim? Bu vakalarda bile radyofrekans ile birlikte diz içersine verdiğimiz OZON sayesinde hastalar ağrılarından kurtulmaktadırlar.

Aynı yukarıdaki koşullar ve durumlar omuz ve kalça eklemi kireçlenmelerinde de söz konusudur.
OZONU kullandığımız diğer bir ağrılı hastalık Fibromyalji dir. Her tarafı ağrıyan, ağrıdan uyuyamayan, sabah yorgun kalkan ve muayenesinde halk tabiri ile yumuşak doku romatizması tespit ettiğimiz hastalıklarda Kanın OZONLANMASI, yani kan yıkatma ve de beraberin de OZON saunanın ağrıları giderici etkisi bu gün kanıtlanmıştır.

Ayrıca uzun sürmekle birlikte eklem romatizmasında ağrılı küçük eklemlere uygulanan OZON terapi çok iyi sonuçlar vermektedir.

Gerek şeker hastalarında gerekse başka nedenler ile bir hastada NÖROPATİK ağrı gelişmiş ise OZON terapi fevkalade iyi sonuç vermekte hastalar yangısal ağrılarından büyük ölçüde kurtulmaktadırlar. Biliyorsunuz nöropatik ağrılar daha çok yanma batma elektrik çarpması gibi şikayetler ile doktora başvururlar. Karıncalanma ve uyuşmalar daima vardır. Bu rahatsızlıkta örneğin normalde ağrı oluşturmayan soğuk bunlarda ağrı oluşturur yada hafif bir ağrılı uyaran bunlarda abartılı deşarjlara neden olarak, hastayı bunaltır yani olmadık şeyler bu hastalarda ağrı oluşturur. Bu hastalarda OZON terapiyi kanın OZONlanması şeklinde uyguluyoruz.

Yine çeşitli nedenlere bağlı olarak hastaların ayaklarında çıkan ve kapanmayan yaralarda OZON terapi çok etkili bir yöntemdir. Kan OZONlanması, Torbalama, OZONlu yağ ve serumların kullanılması söz konusudur. Daha ziyade dolaşım yetmezliği, şeker hastalığı, çok sigara içenlerde görülen Burger hastalığı gibi dolaşımsal problemi olan hastalıklarda doku oksijenasyonunun bozulmasına bağlı olarak ağrı, kızarma ve morarmalar oluşmakta tedbir alınmaz ise uzuvlarda yaralar oluşmakta bazı hastalarımız parmaklarını kaybetme derecesini gelmektedirler. En son çare hekimlerimiz bu gibi hastaları Hiperbarik oksijen tedavisine göndermektedirler fakat OZONterapinin daha etkili olduğu artık kanıtlanmıştır.Uzun süren bu tedavi OZON terapinin en başarılı olduğu alanlardan biridir.

Yaşlılığa bağlı genel vücut ağrılarında OZON terapi revitalize edici, mutluluk ve zindelik verici, yaşam kalitemizi artırıcı, hareket kabiliyetimizi geliştirici, ağrılara bağlı canından bezmişlik ve depresyondan kurtarıcı, unutkanlığımızı giderici ve uykularımızı düzene sokucu, kolestrol ve kan şekerimizi düşürücü etkileri ile umut kaynağı olmuştur.

Mide ülserlerine bağlı ağrılarda OZON lu su içmelerini öneriyoruz. Ülseratif kolit ve kron hastalığında farklı OZON terapi uygulamaları iyi sonuç vermektedir.

Migren hastaları, kanser hastaları, Alzheimer ve Parkinson hastalarında, kemik erimesine bağlı ağrılar ve daha bir çok hastalıkta görülen Ağrıların tedavilerinde OZON terapi yan etkisi olmayan çok başarılı tedavi seçeneklerimizden biridir.

Op. Dr. Salih AYDIN

Sa hocam ben 33 yasundayim bende bel fitigi var emar cektirdim L5 S1 fitik ama sol bacagima cok vurdu siyatik diyen doktorlar oldu 3 aydr icmedigim il... devamı